BDDK'nın kredi kartıyla ilgili düzenlemeleri geçtiğimiz yılın son ayları itibarıyla işlerlik kazanmıştı. Son günlerde üzerine çokça konuşulan tek limit uygulaması da yine gözleri kredi kartına çevirdi.

Uygulama ile ilgili yeni bir bilgi de, kart sahiplerine verilecek reyting ile derecelendirme yapılması. Buna göre kişinin a reytingi varsa, 5 kat limit verilmesi gibi bir uygulamaya gidilebilecek. Bu durumda bankaların telefonla otomatik limit artırımına onay almaları ve limit yükseltmelerinin de bu yeni düzenlemelerle anlamı kalmayacak gibi görünüyor.

İçindekiler

Tüketici gözünde uygulama giderek yankı uyandırıyor

Kredi kartı kullanımını sınırlamaların tüketime olumsuz yansıyacağı ve yalnızca tüketiciyi değil ekonomiyi de zora sokacağının altı çiziliyor. Faiz artışlarının icra takibine düşen kart sayısını artıracağı ve hacizleri kaçınılmaz hale getireceği öne sürülüyor.

Tüketicinin nakit sıkıntısı kredilere yönelmesine sebep olsa da, kredi kartları sorunlu olan tüketiciye kredi onayı çıkması zor. Bu nedenle, BDDK'nın bankalarla iş birliği içinde olarak, kredi kartı sahiplerinin öncelikle borçlarını temizlemesine yönelik bir kredi düzenlemesi tüketicileri rahatlatabilir gibi görünüyor.

50 milyon kredi kart sahibinin yaklaşık 10 milyonu kredi kartına asgari ödeme yaparak yaşamını sürdürüyor. Kredi kartı borç gecikme sorununu yaşayan 5 milyon kişi ise temerrüt ve haciz yolunda. Bu soruna kredilendirme veya taksitlendirme türünde bir çözüm bulunması, şu an harcamalarını durdurmak zorunda kalan 10 milyon kişinin de tekrar ekonomiye dahil olmasını sağlayacak.

Son gelişmeler eşiğinde, kredi kartları tüketicinin gündemine oturdu ve bir süre de orada kalacağa benziyor.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN