Çalışanları asgari ücretli gösterme tarihe karışıyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Çalışanların sigorta primlerini asgari ücret üzerinden ödeme devri tarihe karışıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, “meslek kodu” uygulamasıyla işletmelerin çalışanlarına ne kadar ücret ödediğini öğreneceklerini belirtti.

Meslek kodu uygulaması başlıyor

Yıllardır çalışanların en büyük sorunudur. Aldığınız maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden sigorta primlerinin ödenmesi nedeniyle emekli maaşları daha düşük alınır. Şimdi ise 5200 tane mesleğe kod verildi ve bu mesleklerin ortalama ücretleri belli oldu. Buna göre aynı mesleği yapan bir kişi A firmasında 300 TL maaş alıyorsa B firmasında asgari ücret alıyormuş gibi görünmesinin önüne geçilecek.

Aktif sigortalı sayısı arttı

SGK tarafından 2008 yılından itibaren aktif sigortalı sayısı 3,5 milyon civarında artarken, 1 milyon 435 bin kayıt dışı çalışanın kayıt altına alındığı vurgulandı. Bu arada 2008 reform sürecinden sonra asgari ücretten beyan edilen ücretlerin tutarı yüzde 61’den yüzde 41’e düşürüldüğü belirtildi.

SGK’dan gerçek beyan çağrısı

SGK firmalara bu uygulama öncesinde çağrıda bulunarak çalışanlara ödenen ücretlerin gerçek ücretten beyan edilmesini istedi.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar