The Canal Grande olarak adlandırılan Büyük Kanal, S şeklindedir ve Saint Mark Havzası’ndan (Saint Mark Basin), bir tren istasyonu olan Santa Lucia’ya kadar uzanır.

Uzunluğu

Uzunluğu

Bu antik kanal 3.800 metre uzunluğunda ve 30 metreden 90 metreye kadar değişen bir genişliğe sahip. Ve genelde 5 metre derinliği var.

Uçak Bileti

Evler

Evler

Genelde Venedikli zengin aileler tarafından 13 ile 18 yüzyılda yapılmış olan 170 civarında sıralı bina ile çevrelenmiştir.

Ulaşım

Ulaşım

Venedik’in meşhur gondolları ve su taksileri dışında kalan deniz ulaşımının çoğu vaporetti denilen su otobüsleri ile karşılanmaktadır.

Yerleşim

Yerleşim

Büyük Kanal’ın ilk kaynağının bölgede eskiden yer alan bir nehir olduğu ve ilk yerleşimin bu nehir civarında başladığına inanılır. 10. yüzyıldan başlayan süreçte şehir ticaret yolları için güvenli bir adres olunca şehirleşme hızlanmış.

Mimari

Mimari

12 ve 13. yüzyılda kanal civarında Bizans stilinin geniş lobili ve geniş kemerli evlerinden de etkilenen bir Venedik – Bizans stili oluşmuştur.

Etkinlikler

Etkinlikler

Yılda bir kez Eylül ayının ilk Pazar günü tarihi regatta dedikleri “Regatta Storica” isimli bot yarışı yapılır. Tarihi denilmesinin nedeni 14.yy’dan beri bu yarışın yapılıyor olmasıdır.

Köprüler

Köprüler

Kanal üzerinde karşıdan karşıya geçmek için eski bir yapı olan Riolto Köprüsü kullanılıyordu. Artık Ponte degli Scalzi, Ponte dell'Accademia ve son olarak Ponte della Costituzione da bu köprüye eklendi ve sayıları 4 oldu.

Fondaco

Fondaco

Kanal boyunca Fondaco evleri denilen genelde tacirlerin kullandığı ev tipleri de vardır. Bu evler malikane ile deponun birleştiği yapılardır. Ayrıca önüne kayıklar bağlanıp yük indirim bindirimi de yapılabilir.

Veba

Veba

16. yüzyılda Venedikliler alışılagelmişin dışında bir veba salgını ile mücadele ettiğinden Santa Maria della Salute adındaki kiliseyi yaparak Meryem Ana’ya ithaf ettiler. Ayrıca her sene 21 Kasım’da oruç tutarak şükrederler.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN