Yeni ve markalı konutlarda büyük evlere ilgi arttı. Gayrimenkul araştırma şirketinin yaptığı değerlendirmeye göre son bir yılda 1+1 evlere olan ilgi azalırken, 3+1 ve 4+1 evlerin talebi daha çok arttı. Markalı konut projelerinde %50’den fazla peşinat yatıranların oranı yükselirken, satışların yarısı 2+1 konutlar için oldu.

1+1 evler gözden düştü

Pandemi sürecinde değişen taleple birlikte satılan ev tiplerinde değişiklik yaşandı. Geçmiş yıllarda özellikle yatırım amaçlı ev alanların çok tercih ettiği 1+1 konutlar yerini 2+1 konutlara bırakırken, 4+1 evlere de ilgi arttı. Hal böyle olunca yeni yapılan markalı konutlarda 1+1 dairelerin sayısı azaltılırken, yerini 2+1 ve 4+1 daire tipleri eklendi.

4+1 evlere ilgi var

Evlerde vakit geçirilen sürenin artması, tek başına yaşayanların bile 1+1 ev yerine 2+1 eve geçme isteğini arttırdı. Talepte böyle bir değişiklik yaşanınca da yeni yapılan konutlarda 1+1 daire tiplerinde azalma yaşandı. Daha önce az sayıda yapılan 4+1 evlere de ilgi arttı. Evden çalışmayla birlikte çalışma odası ihtiyacı doğdu, çocuklar, anne baba uzaktan çalışma ve eğitim modeline geçince evler birçok kişi için dar geldi. Yeni bir ev almayı planlayanlar da daha geniş ya da oda sayısı fazla daire tiplerini seçti. Yeni yapılan markalı konutlarda böyle bir durum var. Yeni konutlarda satılan evlerin yarısı 2+1 kalan yarısı ise 1+1, 3+1 ve 4+1 modelleri arasında değişiklik gösterdi.

En çok yapılan ev modeli 2+1

Genç, bekar ya da üniversite öğrencisi ve dışarıda sosyal hayatı olan insanların tercih ettiği 1+1 evleri kullanan insanlar 1 yıldır evlerine kapandı. Üniversite öğrencileri eğitim online olunca ailelerinin yanında kaldı, hal böyle olunca bu tip evlere talep azaldı. Yeni yapılan konutlarda evlerin %50’si 2+1 ev olarak yapılıyor, kalan yarısı ise 1+1, 3+1 ve 4+1 olarak farklı modellerde inşa ediliyor. Fiyat hesaplamaları da metrekare üzerinden olduğundan katlanarak gidiyor.

Evin yarısı peşin ödenmiş

Yatırım yapmak ya da oturmak için de ev satın almayı planlıyorsanız arz talep dengesini göz önünde bulundurmanızda yarar var. Yeni ev satışlarındaki bir başka dikkat çeken nokta ev peşinatlarının zorunlu olmamasına rağmen %50 ve üzerinden yatırılması. Genelde evin fiyatının yarısı peşin yatırılıp kalan yarısı için konut kredisi kullanılmış.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN