Tam da kadınlar gününde buna ne gerek vardı diyebilirsiniz. Evet arkadaşlar iyidir hele kız arkadaşlar birer yansımamız gibidir, kendimiz gibi güvenebildiğimiz, inandığımız. Ancak bazen dikkat edilmesi gereken arkadaş tipleri vardır. Onlardan bahsetmeye başladığımızda hemen tanıyacaksınız ve evet diyeceksiniz. Size onları ve neler yapmanız gerektiğini anlatmak istedik.

Motivasyonun da bir sınırı olmalı

İhtiyacınız olmadığı halde ve hatta parasal olarak sizi zorlayacak bile olsa, o elbisenin sizin için yaratıldığını söyler. Mutlaka almalısın, bu senin olmalı!

Her ne kadar motive edici sözler olsa da alım gücünüzü zorlayan ve her baktığınız şey için bu yorumu alabildiğiniz bu hedonist arkadaşınıza ve iltifatlarına dur demenin yolu limitli bir kredi kartı, debit kart ya da nakit para ile alışverişe çıkıp, bütçenizi belirlemek.

Dar bütçeli mi ucuzcu mu?

Yanında bozuğu çıkmayan ya da kredi kartını bırakan hep o mu oluyor bir düşünün. Örneğin taksi ya da birlikte yenen bir yemekte hep sizden daha az mı ödüyor?

Bu durumda kibarlığınızdan ötürü ondan payına düşen ödemeyi isteyemiyorsanız, bu artık sizin sorununuz olmak üzere. Dar bütçeli olmakta sorun yok ancak arkadaşınız ucuzcu davranıp sizi zorluyorsa, perspektifini değiştirmeye çalışın!

Hem rekabetçi hem güvensiz

Evi, arabası hatta çevresinde pek çok yakışıklı erkek de olsa sizinle rekabet halinde üstüne de kendine güveni az... Sizi havaya sokarsa birlikte korkunç alışverişlere, yemek harcamalarına, kredi kartı yüklenmelerine girebileceğiniz bir dost.

Eğer gerçekten dostunuzsa, ona parayla ilgili kendi tutumunuzdan bahsedin ve bu yersiz çekişmeyi kendi tarafınızda bitirin.

Ödünç almayı seven

Ayakkabılarınız, elbiseniz ya da paranız sanki sizin olan hep daha güzel daha kıymetli! Bir de geri gelseler değil mi? Eğer dolabınızı açtığınızda elbisenizin ya da ayakkabınızın nerede olduğunu bilmiyorsanız ya da üç ay önce verdiğiniz paranın akıbetinden haberiniz yoksa artık bu gidişe dur deme zamanıdır!

Şuna inanın ve onu inandırın, siz arkadaşınızın özel butiği ya da bankası değilsiniz!

O da kötü bu da saçma

Bu arkadaşınız sanki arkadaşınız değil gibidir, yeni kıyafetinizi beğenmez, kariyerinizin ekonomik düzenin oyuncağı olduğunu düşünür, evlilik zaten anlamsızdır. Cüzdanınız güvende olsa da bu arkadaşınız özgüveninizi zedelemeye yönelik çalışır. Modunuzun düşük olduğu günler en son arayacağınız kişi o olsun!

Eski bir arkadaşsa örneğin, konuşmak ve görüşlerinizi paylaşıp davranış değiştirmesini istemek anlamlı olabilir.

Milyonerim ama sevimliyim

Gerçekten de son derece sevimli bu kadın, sizinle yemek yemek istediğinde seçtiği yer kredi kartınızın limitini zorlayacaksa ve yalnızca öğlen yemeği ise konu ya da alışverişlerini Kanyon ve Nişantaşı civarında gerçekleştirebiliyorsa kendinizi üzmeyin!

Sizinle arkadaşlığı seven bu kadın, size kendinizi kötü hissettirmemeli yalnızca onu şaşırtacak bir kaç harekete ihtiyacınız var. Etnik kartlara oynayın ya da evde kız kıza muhabbetler düzenleyin, huzurunuz kaçmasın!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.