Bütçe planlaması yaparken gelir-gider kalemlerini yazmak ve gelirin giderden her zaman fazla çıkmasını hesaplamak önemlidir. Gelirimizi fonksiyonun sabit kalemi olarak ele alırsak, önemli olanın giderler olduğunu göreceğiz. Giderler bu fonksiyonda değişkendir. Ve fonksiyonların olumlu sonuç vermesini sağlayan da değişkenlerdir. Bütçe hesabımızı bir fonksiyon olarak düşünürsek, bu hesabın tutması için değişkenimizi yani giderlerimizi planlamamanız gereklidir.
Harcamaları kontrol altına alın

Gider kalemlerimizi kontrol altında tutmak için öncelikle harcamalarımızı düzene sokmamız gerekli. Giderler içerisinde aylık olarak ödemek zorunda olduğumuz sabit kalemler de mevcuttur. Elektrik, su, telefon, - eğer varsa - kira gideri, eğitim harcamaları vb kalemler bu sabit değişkenlere örnektir. Bu sabit giderleri, gelirimizden düştükten sonra başlar bütçe planlaması aslında.

Bu nedenle aylık olarak harcamalarımızı planlamak ve kontrol altında tutmak önem kazanıyor. Cüzzi bir miktar gibi görünen harcamalar, alt alta toplandığında ciddi bir yekün tutuyor ve ay sonunda ekstre geldiği zaman hem insanın hem de bütçenin şaşırmasına neden oluyor. Bu sürprizlere yer vermemek için, aylık olarak harcayabileceğiniz üst limiti ay başında belirlemenizde fayda var. Bu limit içerisinde yaptığınız harcamaları not aldığınız takdirde ay sonunda sürprizle karşılaşmazsınız. Bu durum size pintilik özelliği değil, ihtiyacınız olanı zamanında alma yetisi kazandırır. Bütçenizde yarattığınız her artı değer ise size almayı isteyip-planladığınız bir ihtiyacı da kısa sürede elde etme gücü kazandırır.

Bu ayın da sonunu göremeyeceğim!

Olur olmadık şeyleri almak, plansız harcama yapmak ay sonunda hep şu cümleyi dile getirir: ‘ Daha ay sonunu göremeden param bitti. ‘

Oysa ki planlı harcama yaptığınız takdirde, hem ay sonunu paralı şekilde görebilirsiniz hem de aylık belli bir miktar para artırarak almayı planladığınız ve yekünde fazla miktar tutacak olan ürün bütçenize katkı yapmış olursunuz.

Şimdi kalkıp da para artırmak da neyin nesi demeyin. Her bütçede fazla illa ki verilir. Para biriktiremiyorum, para yetiştiremiyorum serzenişleri bütçe planlamasını yapmamaktan kaynaklanır. Cebime para girdi, bunu harcamam lazım psikolojisi bütçeye zarar verir. Bu yaptığınızın hata olduğunu ancak ev taşıdığınız zaman, gereksiz olup boşuna yer kaplıyor diyerek eşyalarınızı atmaya başladığınızda anlarsınız. Ev taşıma işlemini de 5-10 yılda bir yaptığınızı varsayarsak, çok geç kalmış olursunuz.

O nedenle gelin, bütçe planlamasına ağırlık verin ve bunun nasıl yapılacağını beraber keşfedelim.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2331 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.