Yaz tatilini Antalya, Bodrum, Çeşme, Marmaris ya da Fethiye gibi tatil beldelerinden hangisinde geçirsem diye kararsızsanız bu satırlardan ayrılmayın. Türkiye’nin belli başlı turistik noktalarını artı ve eksileriyle değerlendirdik. Üstelik bu yıl 27-30 Temmuz ile 3-7 Ekim tarihleri arasındaki bayram tatillerini birleştirerek daha uzun bir tatile de çıkabilirsiniz.

Antalya – Alanya

Türkiye’nin en kaliteli, en büyük ve en konforlu otellerini barındıran Antalya, yaz tatiline çıkacakların ilk adresi oluyor. Belek, Kemer ve Alanya civarındaki 5 yıldızlı otellerin, tesislerin dünyada eşine rastlanmıyor. Genelde her şey dahil konaklama imkanı sunan Antalya otellerinde gün boyunca yiyip içebilir, animasyonlara katılabilir, çocuklarınızla birlikte eğlenceye doyabilirsiniz. Antalya’nın en büyük handikabı Temmuz ve Ağustos aylarındaki sıcağı. Nemli bir sıcak olduğu için rahatsız edebiliyor. Eylül ya da Ekim ayları daha keyifli olabilir. Belek tarafının denizi biraz daha dalgalı ve bulanık. Kemer tarafında ise deniz daha güzel. Antalya’da Ekim ayının sonuna kadar hatta Kasım ayı içerisinde bile denize girebilirsiniz. Antalya International Havalimanı Belek’e yakın. Kemer’in Antalya merkeze uzaklığı ise yaklaşık yarım saat sürüyor. Temmuz ve Ağustos aylarında otel müşterilerinin yüzde 90’ı Rus oluyor. Türkiye’deki bir otelde kendinizi turist gibi hissedebilirsiniz bizden hatırlatması. Eğer “Çocukluyum, yeme içme, plaj deniz her şey ayağımın altında olsun” derseniz Antalya cazip olabilir. Alanya’nın Kleopatra Plajı tarafı kumluk, diğer yerler genelde taşlık. Temmuz ve Ağustos ayları ise sıcak geçiyor. Eylül ve Ekim daha iyi bir tercih olabilir. Alanya’da Gazipaşa Havalimanı’ndan İstanbul ve Ankara’ya uçak seferleri yapılıyor.

Tesisler güzel ve konforlu  Temmuz ve Ağustos sıcak ve nemli

Bodrum

Türkiye’nin en popüler tatil adreslerinden biri olan Bodrum, özellikle eğlenmeye meraklı ve Ege’den vazgeçemeyenler için iyi bir adres. Bodrum’un en büyük dezavantajı otellerin genelde yokuşlu bir alanda yapılması ya da küçük küçük binalardan oluşan tatil köyü formatında olması, bu yüzden deniz ve havuza gitmek sorun olabiliyor. Özellikle çocukluysanız kalacağınız odanın deniz ve havuza yakın olmasını otel yönetiminden talep edin. Bir de Bodrum’un genelinde deniz taşlıktır, çok fazla öyle kum plaj olmaz. Eğer kum plaj meraklısıysanız Bodrum’da Bitez tarafı tercih edilebilir. Bodrum’un her daim rüzgarlı ve nemsiz havası ise tatilcilere iyi gelecektir. Bodrum’da biraz dağınık bir yerleşim vardır ve koy koy farklı beldeler bulunur. Dolayısıyla örneğin Turgutreis’in Bodrum merkeze uzaklığı yaklaşık 45 dakika sürer. Bodrum merkez ya da Gümbet’te genelde İngilizler olur. Türkler burayı tercih etmez. Türkbükü, malum bir lahmacun ayranın 60 TL’ye satıldığı haberleriyle gündeme gelen ve genelde ünlülerin tercih ettiği, plajların pahalı olduğu bir yer. Sahilde yürürken sağınızda solunuzda ünlüleri görebilirsiniz. Turgutreis, Bodrum merkeze uzak ancak oteller var. Torba ya da Gündoğan’da da oteller bulunuyor. Tüm bu semtlerden Bodrum merkeze 24 saat ya da gece 03:00’e kadar minibüs taşımacılığı yapılıyor. Her yere kolayca ulaşım var ancak mesafeler arası uzak. Yine de havasına ve denize diyecek yok. Türklerin Temmuz ve Ağustos'ta en çok tercih ettiği yer olması da Bodrum'u yazın kalabalıklaştırıyor.

Havası rüzgarlı ve sıcaklık rahatsız etmiyor  Temmuz ve Ağustos ayları kalabalık olabilir

Çeşme

Son yılların popüler bir başka mekanı Çeşme; Alaçatı, Ilıca gibi turistik noktalarıyla rağbet görüyor. Eski terkedilmiş bir Rum köyü olan Alaçatı’da bugün butik oteller var. Alaçatı’da pek çok tarihi bina onarılmış ya restoran, cafe, butik olmuş ya da otel. Çok şirin bir yer ancak denize kıyısı yok. Deniz tarafında güzel plajlar var ve burada sörf yapıyorlar. Çeşme’de büyük tesisler genelde Ilıca’da yer alıyor. Ilıca sahili boyunca 5 yıldız oteller var. Merkezde ise 2 ya da 3 yıldızlı oteller var. Dilerseniz böyle daha düşük yıldızlı bir otelde konaklayıp gündüzünü Çeşme Aya Yorgi ya da Alaçatı’da plajlarda geçirebilirsiniz. Çeşme merkez o kadar olmasa da Alaçatı’da her daim rüzgar olur. Çeşme’nin İzmir Havalimanı’na uzaklığı yaklaşık 1 saat sürüyor. Temmuz, Ağustos, Eylül ayları tatil için en uygun zamanlar ancak Ekim’de havalar soğuyabilir.

Denizi güzel   Sıcak ve pahalı gelebilir

Marmaris, Fethiye

Marmaris ve Fethiye çam ağaçlarıyla kaplı ormanları ve deniziyle ünlü bir yer. Marmaris merkezde genelde apart oteller var. Bu otelleri özellikle İngilizler tercih ediyor. İçerisinde çamaşır makinası ve bulaşık makinası bile var. Ancak daha büyük tesisler İçmeler tarafında. Ya da yine Turunç, Bozburun, Datça tarafına doğru da 5 yıldızlı oteller var. Marmaris’in de Temmuz ve Ağustos ayları biraz sıcak geçebilir. Sıcaktan rahatsız olurum derseniz Eylül ayı harikadır. Bütçenize göre konaklama yapabileceğiniz çok yer var. Fethiye özellikle Ölüdeniz ile ünlü bir yer. Fethiye’nin de en büyük handikabı Temmuz ve Ağustos aylarındaki nemli sıcağı. Onun dışında her bütçeye ya da her zevke göre tesis var. Yeşillikler içerisinde güzel bir yer. Hatta Çalışlar Plajı tarafı kum plaj. Eylül ve Ekim ayları sıcaklardan rahatsız olanlar için daha iyi bir tercih olabilir. Marmaris ve Fethiye’yi genelde İngiliz turist tercih ediyor.

Doğa ve deniz güzel  Sıcak, nemli ve çok turist var