Şehir yaşamının karmaşasından ve stresinden uzaklaşarak doğanın kalbine doğru macera dolu bir yürüyüşe kim hayır diyebilir? Ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları tarihi ve doğal güzellikleriyle baş döndüren yürüyüş yollarıyla gezginlere tatil yaparken aynı zamanda huzurlu bir kaçamak fırsatı sunuyor. Rotanızı seçin ve sırt çantanızı alıp yollara düşmeye hazır olun.

1- Karia Yolu

Bodrum ve Marmaris gibi Ege'nin popüler tatil rotalarına ev sahipliği yapan Muğla'nın sınırları içinde bulunan Karia Yolu Anadolu'nun en uzun yürüyüş rotalarından biri. Toplamda 800 kilometreyi aşan bu yol birçok köy, kasaba ve antik kenti kapsıyor. Yol boyunca devam eden yön levhaları sayesinde hiç zorlanmadan seyahat edebilir ve antik çağların izini yürüyerek sürebilirsiniz. Karia Yolu'nun tamamı çok uzun ve kapsamlı bir rota ancak önceden güzergahınızı belirleyerek sadece bir bölümünü yürüyebilirsiniz. Bölgede eski çağlara uzanan bir yürüyüşten önce Dalaman'a uçabilir ve buradan araç kiralayabilirsiniz. Datça ve Marmaris gibi birçok tatil bölgesine çıkış kapısı olan Dalaman'a uçuşları karşılaştırmak için tıklayın.

2- Likya Yolu

Ülkemizin ve dünyanın en ünlü yürüyüş rotalarından biri de Likya Yolu. Her yıl yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin buluşma noktası olan yol fotoğraf çekmeyi sevenlere unutulmaz kareler yakalama şansı sunuyor. Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan 500 kilometreden uzun yol benzersiz manzaraları ve tarihi zenginliğiyle her yıl dünyanın en iyi yürüyüş rotaları arasına girmeyi de başarıyor. Likya Yolu'nda yürürken Olympos, Sdyma, Simena, Xanthos ve Mira gibi bölgede bulunan antik kentlerden birçoğunu da görebilirsiniz. Daha önce benzer bir deneyiminiz yoksa bile yol boyunca sıralanan levhalar ile zorlanmadan yönünüzü bulabilirsiniz. Likya Yolu'nda yürümek için Antalya'ya uçarak yolculuğunuza buradan da başlayabilirsiniz.

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

3- Hitit Yolu

Anadolu'da yaşayan eski uygarlıkların kalıntıları arasında zamanda yolculuğa çıkmak için ideal seçeneklerden biri de Hitit Yolu. Uzunluğu 400 kilometreye yaklaşan yolu ister yürüyerek isterseniz bisikletle aşabilirsiniz. Hitit başkenti Hattuşaş ve Alacahöyük gibi eski kentleri kapsayan yolda yürürken antik şehirlerde mola verebilir veya karşınıza çıkacak köylerde yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

4- Aziz Paul Yolu

500 kilometreye ulaşan uzunluğuyla Akdeniz'in en uzun yürüyüş rotalarından biri de Aziz Paul Yolu. Yalvaç ve Perge arasını kapsayan yolu yürümek toplamda bir aya yakın sürüyor. Yani parkurun tamamını yürüyerek aşmak isterseniz bunun için oldukça uzun bir süre ayırmanız gerekebilir. 2200 metre yüksekliğe ulaşan yolda antik kalıntılar, eşsiz doğal güzellikler ve daha fazlası ile her adımınızda daha fazla şaşıracaksınız. Genellikle yürüyerek aşılan yolun bir bölümünü bisikletle de geçebilirsiniz. Bu arada, kamp yapmayı düşünüyorsanız yola çıkarken yanınıza çadırınızı ve uyku tulumunuzu almayı unutmayın. Tatilinizin bir bölümünde otelde kalmak isterseniz en uygun Antalya otellerini karşılaştırarak rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

5- Frig Yolu

Adını Anadolu'da yaşayan bir diğer eski uygarlık ola Friglerden alan Frig Yolu Ankara, Eskişehir ve Kütahya şehirlerinin arasında kalan bölgeyi kapsıyor. Toplam uzunluğu 500 kilometreyi aşan Frig Yolubisikletle aşmak için de ideal bir rota. Polatlı, Ahmetoğlu Köyü ve Afyonkarahisar'ı da içine alan bölgede Friglerin mirası olan kalıntıları inceleyebilir ve köylerde taze meyve ve sebzeleri, ev yapımı ekmekleri ve buz gibi ayranları tadabilirsiniz. Yolun tamamını baştan sona yürüyebileceğiniz gibi alternatif parkurları ve kestirmeleri kullanarak daha hızlı yol alabilirsiniz. Frig Yolu'nda yürüyüşe başkent Ankara'dan başlamak isterseniz şehre uçuşları karşılaştırarak biletinizi satın almak için tıklayın.

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.