Konut kredisinde faiz oranları artınca haliyle kredi ödemelerini merak edenler de çoğaldı. Ve tabi bu belirsiz ortamda ev satın alınıp alınamayacağını soranlar da. Uygun fiyatlı ev bulduysanız, kredinizi zaten faiz oranları düştüğünde refinansman yapma şansınız var. Şimdi almayayım bekleyeyim, diyenleri ise ne gibi riskler bekliyor?

Evet faiz oranları artık tüm bankalarda %1'in üzerinde genelde %1,10'u geçti ancak aylık taksitler hala kira çarpanını da göz önünde bulundursanız ödenebilir düzeyde. Ayda 1.519 TL'ye 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. İstanbul gibi büyük şehirlerde ev fiyatlarının yıllık %30 artışını baz alırsak kredi kullanmak mantıklı.

Beklemek mi hareket etmek mi lazım?

Pek çok kişi sorabilir “Seçim öncesi bu ortamda kredili ev satın alınır mı” diye? Bana göre alınır. Evet faiz oranları yüksek olabilir ancak düştüğü anda refinansman yapma şansınız var. Yani siz ev satın almaya karar verdiyseniz, beklerseniz iki ayrı risk sizi bekliyor.

 

Ev fiyatları artabilir

Birincisi, seçim sonucu işler iyiye gider, kısa sürede hükumet kurulur vs. yani ekonomik göstergeler iyiye işaret ederse, o zaman ev fiyatları artar. Yani bugün 200.000 TL'ye satın alacağınız evin fiyatı 230.000 TL'ye çıkar. Bu durumda faiz oranları düşse de siz evi daha ucuza alacağınız için refinansman imkanınız da doğacaktır. Hem evi daha ucuza alıp hem de kredinizi de yeniden yapılandırabilirsiniz.

Diyelim ki Allah göstermesin ekonomik veriler iyi gitmiyor istikrar yok vs. o zaman da faiz oranları daha da çok artacağı için beklemek yine anlamsız olur. Kısacası eğer ev satın almayı planlıyorsanız, uygun ya da beğendiğiniz evi bulduysanız, faiz oranlarının yüksekliğini dert etmeyin. Daha düşük oranlarda kredi kullananlara göre aylık 100 ya da 150 TL daha fazla ödeyeceksiniz ancak hem uygun fiyatlı ev bulma ihtimaliniz var hem de kira ödemekten kurtuluyorsunuz. Ya da yatırım için alıyorsanız da kiraya vereceksiniz. Fiyat riski, kira çarpanı gibi verileri göz önünde bulundurduğunuzda bu dönemde ev satın alınır mı sorusunun yanıtı Elbette satın alınır” olacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2329 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.