Sosyal medyada şirketler artık kendi kendilerini temsil ediyorlar. Kendileri adına ileti göndertmekten vazgeçmek üzereler. Bu tavsiye edilen ve gerçek bir bağ kurmanızı sağlayan adımlardan biri. Bu aşamada, kuralı kitabı, yaşarken yapılmakta olan bu işin hatalarına düşmek kaçınılmaz. Peki siz aşağıdaki efsanelerden hangisisiniz?

İletilerinin ifade özgürlüğü koruması altında olduğuna inananlar; sonuçlar ve dokunduğunuz noktalar önemlidir. İfade özgürlüğünüz şirketiniz adına yazarken, sizi bağlamaktan öteye geçer.

Fazlaca sosyal olup verdiği bilgilere hakim olamayanlar; hatırlatalım, iş yerleri uygunsuz bulduğu özel şirket bilgilerini paylaşan çalışanlarını işten çıkarabilir ve bu normaldir.

Doğrucu davutlar; eğer şirketinize zarar verecek doğruları paylaşıyorsanız, doğruyu söylemeniz önemli olmayacaktır. Önemli olan, mecra kullanımını doğru anlamak ve doğru iletişim biçimlerini inşa etmek.

Sosyal medyada kurallar yoktur'cular; bu inanış belki yıllar önce anlamlı olabilirdi ancak bugün pazarlama çalışmaları bu denli ilerlerken, sosyal medya ile ilgili uzaktan dahi olsa fikriniz bu olmamalı. Şİrketinizin internet sitesi ya da hesapları sizin muhatab olduğunuz tüm müşteriler ve 3. partilere kendinizi sunumunuzdur ve incelikler -kurallar, önemlidir.

Sonuçta özel hayatım'cılar, elbetteki öyle ancak şirket hesaplarını yönetirken, sizin özel hayatınızdan bahsedilemez ve sizin kaleminiz şirketin kalemi olmuştur.

Hayalet yazarlar artık yalnızca "nasıl iş adamı olunur" ya da çeşitli "iş adamlarının biyografileri"ni değil kendi adlarına olmayan sosyal medya hesaplarını da yürütür oldu. Bu durumda şirketinizin, sosyal medyadaki duruşunu belirlemek, beslemek, pazarlama faaliyetlerine uygun hareket etmek faydalı olacaktır. Yukarıdaki maddelerde siz kendinizi bulabildiniz mi?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.