Ağustos ayında ya da Eylül’ün ilk haftası tatil yapmayı planlıyorsanız ve hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz Bozcaada seçeneğini mutlaka değerlendirin derim. Biraz salaş, üzümü şarabı bol, Akdeniz yemekleri konusunda güzel lezzetler sunan, güneşin güzel battığı, denizin dalgasız, havasının da nemsiz olduğu bir yer arıyorsanız yanıtım yine Bozcada olacaktır. Yüzlerce yıldır şarapçılık yapılan bu şirin adada Eylül’ün ilk haftası Bağbozumu Festivali yapıldığını da hatırlatalım. Toplanan üzümler eski günlerdeki gibi eşek sırtında ya da at arabası ve traktörle canlı müzik eşliğinde Ada'nın merkezine taşınıyor. Konserler ve yarışmalar düzenleniyor. Peki Ada'da neler yapılır, nerelere gidilir?

Bozcaada’ya gidebilmenin en iyi yolu Çanakkale Geyikli iskelesinden kalkan feribotlar. Arabalı ya da yaya olarak bu feribotlara binebilirsiniz yolculuk kısa sürüyor. Binek otomobiller için içindeki yolcularla birlikte gidiş dönüş fiyatı 70 TL. Zaman zaman İstanbul’dan deniz uçağı da kalkıyor.

Ada zaten daha ayak basar basmaz şirin sokaklarıyla sizi karşılayacaktır. Beyaz boyalı camlarında rengarenk çiçekli evler ve daracık sokaklar. Sokaklarda çok sayıda restoran bulunuyor. Masalar dışarı konuyor, üzerlerine kareli masa örtüleri seriliyor ve masanıza nefis Akdeniz lezzetleri geliyor… Bu bile Ada’ya gidecekler için harika bir seçenek. Bu yıl Bağbozumu Festivali 2-4 Eylül tarihleri arasında olacak.

Nerelere gidilir?

Feribotta Ada'ya doğru yolculuk ederken ilk dikkatinizi çekecek olan Bozcaada Kalesi’nin tepesine çıkın. Manzara harika. Ada tarihi hakkında daha iyi fikir sahibi olabilmek içinse Bozcaada Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şaraba ve şarapçılığa meraklıysanız şarap fabrikalarını hatta bağları gezebilirsiniz. Ada'da özel olarak bağ gezisi turları da yapılıyor. Güzel bir manzara için Göztepe’ye çıkın. Ayazma Manastırını ziyaret edin ve mutlaka bir akşam güneşi rüzgar gülleri arasında Ada’nın batı ucunda batırın.

Bozcaada'da Bağbozumu Festivali

 

Nerede konaklanır?

Ada’da genelde butik oteller var. Hatta çiftlik hayatı yaşayabileceğiniz otel seçenekleri de mevcut. Konaklama ücreti mevsimine göre değişiyor. Yazın özellikle Temmuz ve Ağustos ayları yer bulmakta zorlanabilirsiniz mutlaka rezervasyon yapın. Bozcaada otelleri sayfamızdan otellere göz atıp rezervasyon da yapabilirsiniz.

Bozcaada'da Bağbozumu Festivali

Nerede denize girilir?

Ada'nın her yerinde denize girebilirsiniz ancak en meşhuru arka ucundaki Ayazma Koyudur. Burası turkuaz rengi denizi ve beyaz kumuyla harika bir yerdir. Mermer Burnu’ndaki Akvaryum koyu da meşhur. Ayrıca Sulubahçe ve Beylik koyları da gezilebilir. Hava genelde poyrazdır ancak şansınıza hava lodossa o zaman Çayır, Tuzburnu ve Tekirbahçe koylarında denize girebilirsiniz.

Bozcaada'da Bağbozumu Festivali

 

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.