Bugün finansçı arkadaşlarımla konuşurken, teknik analize dayalı beyin fırtınası yaptık. Beyin fırtınası, pozitif bir tartışmaya dönüştü ve içinde bulunduğumuz döneme ait yorumlarda bulunduk. Benim savunduğum her zaman temel analiz olmuştur. Teknik analizin önemini inkar etmesem de, özellikle sorunların yaşandığı günlerde tekniğin fazla çalışmadığına inanırım.

Özellikle Türk küçük yatırımcıların teknik analize çok fazla inanmaları, hisse bazlı incelemeler yapmaları ve makro trendlere – şirket haberlerine vb bakmadan alım yapmaları riski çok daha fazla artırıcı oluyor. Kriz döneminden geçtiğimiz şu günlerde, teknik analizin çok fazla yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Bu tip durumlarda momentum daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Momentum aşağı yönlü oldukça, teknik seviyelerin de destekleri hızlı şekilde yok edebileceğini aklınızda bulundurmanız da fayda var.

Borsa elbet bir gün düşecek, bir gün yükselecektir!

Bugün bu konuyu konuşunca aklıma Peter Lynch geldi. Peter Lynch de teknik analize fazla itibar etmeyen bir temel analizci. Bir zamanların çok satan kitapları arasında yer alan ‘ Borsada tek başına ’ adlı kitabın yazarı. O kitabın sonunda, borsada altın kurallar adı altında maddeler yazmıştı. Finansal piyasalarda işlemler yapan borsa yatırımcıları için özellikle bugünlerde önemli olan maddeleri sizlerle paylaşmak istedim.

 - Önümüzdeki ay, önümüzdeki yıl ya da üç yıl içinde borsa mutlaka düşecektir.

- Borsadaki düşüşler istediğiniz kuruluşların hisselerini almak için eşsiz bir fırsattır. Son derece başarılı şirketlerin hisseleri inanılmaz fiyatlara düşebilir.

- Borsanın önümüzdeki bir, hatta iki yıl içinde ne yöne gideceğini tahmin etmek olanaksızdır.

- Borsada karlı çıkmak için sürekli haklı çıkmanıza gerek yoktur.

- En karlı hisse her zaman sürprizdir. Hangi şirketin ne zaman nereye satılacağı da öyle. Sonuca ulaşmak için değil aylar, yıllarca beklemek gerekebilir.

- Farklı kategorilerdeki hisselerin riskleri ve avantajları da farklıdır.

- Orta tempolu şirketlerden elde ettiğiniz yüzde 20-30'luk karları toplayarak büyük paralar kazanabilirsiniz.

- Hisse fiyatları kısa vadede beklenenin tam tersi yöne hareket etse de, uzun dönemde şirket kazançları ile orantılı bir gelişme gösterecektir.

- Bir şirketin durumunun kötü olması, daha da kötüleşmeyeceği anlamına gelmez. 

- Sırf fiyatı düşük diye vasat bir şirketin hisselerini satın almak zarar getirir.

- Fiyatı gerçek değerinin biraz üzerine çıktı diye hızla büyüyen, karlı bir şirketin hissesini satmak zarar getirir.

- Şirketlerin gelişmelerinin arkasında belli nedenler vardır ve hızlı büyüyen şirketler, bu hızı zamanla yitirirler.

- Karlı bir hisseyi zamanında satın almamış olmak size zarar getirmez.

- Bir hisse, sahibinin kim olduğunu bilmez.

- Asla karlı hisseleri kendi haline bırakıp, kuruluşun gelişimini izlemekten vazgeçmeyin.

- Bir hissenin değeri sıfıra düşerse, hisseye ister 50, ister 25, 5 ya da 2 dolar ödemiş olun, zararınız aynı olacaktır: yatırdığınız herşey.

- Şirketlerin gelişimlerini izleyerek yatırmlarınızdan alacağınız karları arttırabilirsiniz. Hisseler gerçek değerlerinden sapma gösterdiklerinde, ortada daha gerçekçi bir alternatif varsa, elinizdekileri satıp yeni hisselere yönelin.

- Bir şirketin durumu iyiye gidiyorsa, elinizdeki hisselerin sayısını arttırın, durumu kötüleşmekteyse bu sayıyı azaltın.

- Karınızın borsa ortalamasını aşamayacağına inanıyorsanız, paranızı bir müşterek fona yatırın, böylece zaman ve paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.