• Anasayfa
  • Bilgi
  • Borcum varlık yönetim şirketine devredildi, ne yapmalıyım?

Borcum varlık yönetim şirketine devredildi, ne yapmalıyım?

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
7 Şubat 2012
I
1 dk
I
7315
I
Güncellenme: 30 Haziran 2021

Varlık yönetim şirketleri; bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumların tahsili gecikmiş alacaklarının satın alınması, yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet gösteren şirketlerdir.

Varlık yönetim şirketleri bizlerin hayatına takibe düşen kredi kartı borçlarımız ve kredilerimiz ile girdi. Varlık yönetim şirketleri, bankaların geri dönmeyen veya batık kredilerini iskonto karşılığında satın alıp orta vadede müşterilere ulaşıp tahsil ediyorlar, şu an bu konuda hizmet veren 8 varlık yönetim şirketi var. Bu şirketlerin listesine Varlık Yönetim Şirketleri derneğinden ulaşabilirsiniz.

Peki onlar bize nasıl ulaşıyorlar?

Bankaların alacaklısı olduğu portföyü inceledikten sonra, varlık yönetim şirketleri için bir ihale süreci başlar. Bu ihalenin gidişatını, söz konusu şirketlerin, tahsilat kabiliyetleri ve müşteriye ulaşma yani takip yetenekleri belirler. İhaleyi kazanan şirket, kredi borçlarını üzerine devralır, ve bunların tahsilatı için çalışmaya başlar. İşte bu aşamada eğer borcunuz devredildiyse telefonunuz çalabilir.

Tedbirli davranın!

Bu tür bir şirket size ulaştığında, herhangi bir bankaya olan borcunuzu devraldıklarını ve ödeme seçeneklerini görüşmek istediklerini bildiricektir. Bu görüşmeyi başlatmadan önce, banka ile olan sözleşmenizin bir örneğini size iletmelerini isteyin; olası bir dolandırıcılık ihtimalini böylece eleyebilirsiniz.

Üzerinden yıllar geçmiş borcumu ödemeli miyim?

5 sene içinde (kara liste kaydının silinme süresi) bankalarla olan ilişkinizi düzeltmek ve bir gün mutlaka ödemek zorunda kalacağınız borcu varlık yönetim şirketleri sayesinde bankadan daha esnek pazarlık şartları ile zorlayarak indirimli ödeme imkanı bulursunuz. Bu da bir borçtan kurtulmanızı ve gerektiğinde yine ihtiyaç kredisi kullanmanızı sağlar.

Yani borçlarınız Varlık Yönetim Şirketine devredildiğinde korkmayın – borcunuzu ödemek iyidir, bankaya göre daha uygun koşullarla ödemek daha iyidir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar