Kredi kart borçlarınız veya devam eden kredilerinizin aylık ödemeleri artık sizi zorlamaya başladıysa borç yapılandırmayı düşünme vakti gelmiş demektir. Özellikle faiz oranları geçmişe göre daha düşükse bu konuda tereddüt yaşamanıza hiç gerek yok.

Merkez Bankası verilerine göre bir yıl önce yıllık yüzde 18’den kullandırılanihtiyaç kredisi faiz oranları, bu yıl yüzde 13 seviyelerine kadar geriledi. Hatta bazı bankalarda aylık faiz oranları şu an yüzde 1’in altında seyrediyor. Bu faiz oranları da borç yapılandırmak için oldukça avantajlı imkânlar sunuyor.

Geciken kredi borçlarınıza daha fazla faiz ödemeyin

Kredi kart faizleri zaman içerisinde düşmüş olsa da gecikme halinde bankaya ödemeniz gereken faiz oranı aylık yüzde 2,72 üzerinden hesaplanıyor. Yıllık bazda gecikme faizinin yaklaşık olarak yüzde 33 seviyelerinde olduğunu da düşünebilirsiniz.

Kredili mevduat hesaplarındaki faiz oranları ise çok daha yüksek! Kredili mevduat hesabınızdan sürekli para kullanmaya başladıysanız her gün için aylık yüzde 5 üzerinden faiz ödüyorsunuz demektir. Karşılaştırma yapabilmek için bu faiz oranının yıllık yüzde 60 seviyelerinde olduğunu da hatırlatalım.

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredilerinde ise geciken günler için ödeyeceğiniz faiz oranı, mevcut kredi faizinizin yüzde 30 fazlasına kadar fiyatlandırılabiliyor. Örneğin aylık yüzde 1,5 ile aldığınız ihtiyaç kredinizin gecikme faizi aylık yüzde 1,95’e varan oranlarla fiyatlandırılıyor olabilir.

Tüm borçlarınızı hesap edip yaklaşık yüzde 1 seviyelerinde olan bugünkü faiz oranları ile yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Kredi vadesini de aylık ödeyebileceğiniz taksitleri düşünerek planlarsanız birikmiş borçlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Karşılaştırmadan harekete geçmeyin

Kredi faiz oranları düşmüş olsa da bankalar arası rekabet devam ediyor. Öncelikle bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerini karşılaştırarak hangi bankada borçlarınızı yeniden yapılandıracağınıza karar verin.

10 bin TL ve 24 ay vadeli bir kredide en uygun maliyetli bankayı seçmek size toplam ödemede 500 TL’nin üzerinde kazanç sağlıyor. Diğer alternatifler tasarruf seçenekleri için https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac/ adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.