Bir yandan yeni taksitlerle her ay artan kredi kartı ekstre borcu, diğer yandan devam eden kredi ödemeleri ve haziran ayı ile birlikte vergi dilimi artışınında etkisiyle düşmeye başlayan net gelir derken, kredi kartı ve kredi kullanıcılarının büyük bir bölümü için “şu borçları birleştirsem de taksitlerim azalsa” derdi başlıyor. Geçtiğimiz yıllarda bankalar bu sorunu fazlasıyla yaşayan bizleri borç transfer kredisi ile tanıştırdı. Bu kredi türünde, kapatmak istenilen kredi ve kredi kartı borçları, kredi başvurusu sırasında listeleniyor, banka da krediye onay verdiğinde yeni kredi tutarını mevcut açık kredi ve kredi kartlarına göndererek krediyi kapatıyordu. 

Borç transfer kredisi özünde bir ihtiyaç kredisi aslında. Farkı ise banka tarafında tüketicinin mevcut riskini büyütmeden kredi kullandırmak, müşteri tarafında da yeni bir taksit yerine tek taksitte aylık ödemeyi düşürmek Borç transfer kredisinin kredi kullandırımı banka tarafında daha zahmetli de olsa bankalar aldıkları işlem ücretleri nedeniyle durumdan çok da şikayetçi değiller.

Borç transfer kredileri  banka için daha mı riskli, ödenmeme ihtimali daha mı yüksek?

Borç transferi kredisi ile ihtiyaç kredisi değerlendirmesinde genel bir fark olmadığını biliyoruz. Yani gecikmeli / takipte borcu olan kişiler her ikisinde de red yanıtı alırken, geliri ve borç ödemesi düzenli olan kişiler bu krediyi de daha rahat alabiliyor. 

Neden şu anda “Borç Transfer Kredisi” adında kredi bulamıyorum?

Risk benzer, kredi fiyatlaması benzer olunca da bankalar bir süre önce ayrı ayrı kampanya ve reklam maliyetine katlanmak yerine “borç transfer kredisi” ismini kullanmaktan vazgeçti. İhtiyaç kredilerinde borç ödeme “başvuru sebebi” olarak yeniden tanımlandı; yani aslında borç transfer kredileri, ihtiyaç kredilerinin içine eklendi. Borcunu transfer etmek isteyenler de artık uzun vadede borcunu karşılayacak tutar için en uygun faizli ihtiyaç kredisine başvuruyor. 

Siz de borçlarınızı birleştirmek, kredi kartı borçlarınızı ilerideki taksitler dahil kapatmak isterseniz, aşağıdaki 60 ay vadeli kredilere göz atmanızı öneririz:

10.000TL kredi seçenekleri

 

15.000 TL kredi seçenekleri

 

Yazar : Filiz Kütaş

Yorumlar (2)