İçindekiler

Kredi, kredi kartı ya da yakınlarına borcu olan ve bir an önce bu sarmaldan kurtulmanın yollarını arayanlardan biri misiniz? Borç ödemenin 7 adımıyla bu yükten kurtulabilirsiniz. Size sunduğumuz önerilere göz atıp, borç ödeme konusunda kendi planınızı hazırlayabilirsiniz. Peki ama nasıl?

1-Borç listesi oluşturun

Öncelikle borçlarınız bir listesini oluşturun. Kredi ya da kredi kartı için bankalara olan borçlarınızı ve yakınlarınızdan yani elden aldığınız borçları mutlaka bu lsiteye yazın. Daha sonra bu borçları önceliklendirebilirsiniz. Tüm borçları dahil etmeyi unutmayın, tutar düşük bile olsa mutlaka listeye ekleyin. Eğer borcunuzu, ihtiyaç kredisi çekerek ödemeyi düşünüyorsanız, kredi notunuz düşmeden önce hareket etmeniz şart.

2- Zorunlu harcamalarınızın listeleyin

Borç listesini hazırladıktan sonra aylık zorunlu ihtiyaç listenizi oluşturun. Zorunlu harcamalarınızı yazın. Mutfak harcamaları, fatura ödemeleri, yol harcaması, kira, çocuğunuz eğitim masrafı gibi zorunlu harcamalarınızı listeleyin. Bunlara giyim, eğlence gibi gerçekten zorunlu olmayan harcamaları eklemeyin. Borç ödeme konusunda konsantrasyonunuzu bozmamaya çalışın. Zorunlu harcamaların dışına çıkmayın.

3-Gelirinizi hesaplayın

Aylık gelirinizi hesaplayın. Hatta bu hesaba aynı evde yaşadığınız aile fertlerinin net gelirini de ekleyebilirsiniz. Yine maaş gibi sabit gelirinizin dışında, varsa kira, emekli maaşı vs. gibi ek gelirlerinizi de ekleyebilirsiniz. Eğer gerçekten de geliriniz çok düşük kalıyorsa ek iş yapmanın ya da bir şekilde ek gelir elde etmenin yollarını da arayabilirsiniz. Düşük ek gelirler toplamı aylık gelirinizi tahmininizden fazla artırabilir. Bu arada düzenli gelir olması ve gelirinizde kesinti olmaması çok önemli.

4-Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirleyin

Aylık gelirinizi hesapladıktan sonra aylık ödeyebileceğiniz taksit veya borç tutarını belirleyin. Örneğin, aylık geliriniz 3.000 TL ve zorunlu harcamalarınızı da en az 1.500 TL hesapladığınızı farz edelim. Aylık borç ödeme tutarını hesaplarken öncelikle bir güvence bütçesi ayırın. Bu bütçe de öngörülmeyen harcama payı olsun, zorunlu harcamanızın %20 si kadarını bu bir kenarda olsun bütçesi olarak ayırın. Güvence bütçenizi de aylık 300 TL olarak eklersek gelirinizden geriye borç ödemek için 1.200 TL kalıyor. Borç ödeme tutarı mümkünse gelirinizin %50 sinden daha düşük kalmasın. Örneğin 48 ay vadeli 30.000 TL ihtiyaç kredisinin aylık taksitleri yaklaşık 890 TL. Bu durumda 30.000 TL kredi çekerek borçlarınız kapatmanız mümkün. Eğer gelir gider dengesinde bir sorun varsa, bir önceki maddeyi bir daha gözden geçirip ek gelir elde etmenin yollarını arayabilirsiniz. Kredi kullanmak isterseniz de ihtiyaç kredisi sayfamıza göz atabilirsiniz.

5-Borçları ödemek için yapılandırın

Borçları tek bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak yapılandırabilirsiniz. Ya da kredi kartlarınızı ilgili bankalarda taksitlendirerek yapılandırabilirsiniz. Elden olan borçlarınızı da ilgili kişilerle küçük taksitler halinde ödemeyi konuşabilirsiniz. Eğer bankadan kredi alabiliyorsanız tüm borçları tek yerde birleştirmek bütçenizi yönetmek için daha kolay. Ancak bu mümkün değilse ne kadar borç ödeyebileceğinizi artık bildiğiniz için bu tutarı borçlarınıza paylaştırarak ödemeleri yapın. Eğer borcunuzu, ihtiyaç kredisi çekerek ödemeyi düşünüyorsanız, kredi notunuz düşmeden önce hareket etmeniz şart.

6-Doğru krediyi bul

Borçlarınızı yazdınız, zorunlu harcamalarınızı belirlediniz, aylık gelir gider dengenizi oluşturdunuz ve borçlarınızı kapatmak için kredi arayışına girdiniz. Şimdi sıra doğru krediyi bulmakta. Bankaların faiz oranları farklı olabiliyor. Bazı bankalar aynı vade ve tutarlarda daha düşük faiz oranı sunabiliyor. Bu yüzden doğru krediyi bulabilmek adına karşılaştırma yapmanızda fayda var. https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac/ sayfasından almak istediğiniz kredi tutarı ve vade aralığını girerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Aylık ödeme tutarınızın üzerinde bir takside girmemelisiniz.

7-Yeni harcamalardan kaçının

Borç kapatmak için yukarıdaki adımları uygulayarak rahatlayan pek çok kişinin düştüğü bir hata var. O da yeniden gereksiz harcamalar yapmak ya da alışveriş çılgınlığına kapılmak. Psikolojik olarak rahatladınız ama borcunuz aslında bitmedi. Böyle bir hataya düşmekten kaçınmak için özellikle kredi kartı ile harcamalarınızı çok dikkatli yapın. Yeni bir borç sarmalına girmenin anlamı yok. Çok zor durumda kalırsanız güvence olarak ayırdığınız aylık 300 TL’yi kullanın. Bir müddet daha kendinizi frenleyip bütçenizi doğru yönetmeniz de fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar