Birikmiş trafik cezasına 3 taksit

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yeni torba yasa, ehliyet trafik cezalarına kadar gündelik hayatımızı etkileyecek değişikliklerle TBMM’den geçerek yasalaştı. Buna göre artık ehliyetlerimizi 5 yılda bir 15 TL’ye yenilemek zorunda kalacağız. Ayrıca birikmiş trafik cezaları da 3 taksitte ödenebilecek.

Yeni yasaya göre ömürlük ehliyet alma dönemi bitiyor. Tartışmalar sonucunda 15 TL’ye düşen ehliyeti yenilemek için bir de tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu almak gerekecek. Ehliyetin ön yüzüne bitiş süresi yazılacak bu da aslında her beş yılda bir bizim bir takım işlemleri yapmamızı zorunlu hale getirecek. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir halinin olmadığı veya mevcut olan bu halin daha sonra ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilecek.

İlk defa ehliyet alan aday sürücü olacak

Yeni yasaya göre trafik idari para cezaları, Maliye Bakanlığı’na bağlı muhasebe birimlerine, vergi dairelerine ve yetkilendirilen banka ve PTT aracılığı ile ödenebilecek. Trafik idari para cezası karar tutanağı düzenleyen personel, tahsilat yapamayacak. İlk defa sürücü belgesi alanlar, en az bir yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edilecek. Bu süre zarfında belli oranda trafik cezası alanlara asıl ehliyetleri verilmeyecek.

Birikmiş trafik cezalarına 3 taksit

Torba yasadaki bir diğer değişiklikte birikmiş trafik cezalarını 3 taksitle ödeme kolaylığı getiriyor olması. Cezalar Kasım 2013 ve Mart 2014 tarihleri arasında 3 eşit taksitte ödenecek. Ödemeler Kasım 2013’te başlayacak Bunun için ekim ayı sonuna kadar vergi dairelerine başvurulacak. İdari para cezası tutarı vergi dairelerince hesaplanacak ve 1.05 katsayısı ile çarpılacak ve yeniden yapılandırılacak tutar bulunacak. Bu tutarın tamamı Kasım 2013 ile Ocak 2014 ve Mart 2014 aylarında olmak üzere üç eşit taksitte ödenebilecek.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2035 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar