Fakat burada biraz farklı bir durum karşımıza çıkıyor. Konut alabilecek tüketicinin zaten birikmiş bir parası var ve bu parayı değerlendirecek yer arıyor. Birikmiş paranın değerlendirilmesi de zordur ancak portföy çeşitliliği yaparak güzel bir planlama yapılabilir. Önemli olan husus ise hem biriktirmeye çalışmak hem de parayı değerlendirmektir. Bu noktada karşımıza güzel bir fırsat çıkıyor. O da bireysel emeklilik sistemi.

Türkiye’de ne yazık ki yıllardır varolmasına rağmen insanların alıştığını söylemek oldukça zor. Çünkü insanlar sistemin ne olduğunun tam olarak farkına varabilmiş değiller. Bireysel emeklililk şirketi çalışanları da, bireysel emeklilik ürünlerini kredi kartı pazarlama mantığıyla sunmaya çalıştıkları için, insanlar bu sistemi dinlemekten dahi uzak durabiliyorlar. Ürünü satmak yerine, ürünün ne olduğunu anlatmaya çalışmak, hane halkının tasarruf yapmasını sağlayarak bu tasarrufları değerlendirerek biriktirme yoluna gidileceğini anlatmak sistemi geliştirebilir.

Bireysel emeklilik sistemi ile tasarruflarınızı değerlendirin.

Bireysel emeklilik sistemi özünde; tasarruflarınızı biriktirme şansını size vermek ve bu birikimi değerlendirmek için kurulmuş bir sistem. Sistemin temel amacı, bireylerin çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamak.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, her ay 100 TL bir tasarruf yapabiliyorsunuz. (Aslında yapamıyorsanız, bireysel emeklilik sistemine başvurduğunuz takdirde, ödemeniz gereken aylık katkı payı sayesinde zorunlu da olsa bu parayı ayırmış olacaksınız.) Diyelim ki 27 yaşındasınız ve 56 yaşında emekli olacaksınız. Bireysel emeklilik şirketi ile 29 yıllık bir anlaşma yapacaksınız. Her ay 100 TL ödediğiniz takdirde, 29 yıllık bu anlaşma sonucunda 56 yaşında tahminen 124 bin TL birikmiş paranız olacak. Bu tahmini hesaplamada tasarruf yaptığınız paranın, yıllık 10 reel getiri sağladığı hesaplanıyor.

Tasarruflarınıza, risk ve getiri profilini kendiniz seçiyorsunuz

Ben risk severim, bu nedenle riskli finansal enstrümanları seviyorum bile deseniz, burada portföyünüzü o şekilde oluşturabiliyorsunuz. Ancak birikiminizin tamamını bu şekilde değerlendirmek almamanız gereken bir risktir. Bireysel emeklilik şirketine başvurduğunuzda risk ve getiri profili belirlenir. Buna göre kişiye uygun bir emeklilik planı ve fon dağılımı teklifi sunulur.

Kendinize en uygun risk ve getiri profilini seçtiğiniz takdirde, yaptığınız sözleşme süresi sonunda birikim yapacağınızı tutarı görebilirsiniz. Bu sistem sayesinde – aylık katkı payı ödeme zorunluluğu – birikim yapmış olursunuz ve o birikimleriniz fon yöneticileri tarafından değerlendirilir.

Yani bireysel emeklilik sistemini, ben devletten zaten emekli oluyorum ve emekli maaşı alıyorum, bir daha ne emekliliği diye algılarsanız, bu birikim değerlendirme alternatifinden mahrum kalırsınız. Buradaki şart; bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak için katılımcının, sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalarak katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlaması gerektiğidir. Zaten birikimi değerlendirmek, kişisel yatırım da uzun vade isteyen bir gereksinimdir. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemi avantajından yararlanmayı düşünce portföyünüze ekleyin.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.