• Anasayfa
  • Bilgi
  • Bireysel kredinin ödeme planına nasıl karar vermeliyiz?

Bireysel kredinin ödeme planına nasıl karar vermeliyiz?

tugbahacibayramoglu

Kredi kullanırken ödeme planı konusunda gelir durumunuza göre karar vermeniz gerekir. Geliriniz yüksekse daha kısa vadeli kredi kullanabilirsiniz, geliriniz yüksek ama başka harcamalarınız var ise daha uzun vadeli kredi kullanmayı tercih etmelisiniz.

İçindekiler

Banka size bir yol haritası çizer

Bu konuda kredi kullanacağınız banka yetkilileri zaten yardımcı olacaklardır. Banka yetkilileri zaten sizin gelir durumunuzu bilecektir. Çünkü maaşlı çalışansanız maaş bordrosu isteyecekler ya da SGK’dan gelirinizi kontrol edeceklerdir. Serbest meslek çalışanıysanız gelirinizi belgelemeniz gerekir. Bu durumda banka çalışanı size bir yol haritası çizecektir. Bankalar ihtiyaç kredilerinde aylık taksitlerin kişinin gelirinin yüzde 40’ını, konut kredisinde ise %60’ını geçmemesine dikkat ederler.

;

Kısa vadede toplam geri ödemek düşük, taksit yüksek olur

Kredinizi kısa vadede ödemek faiz oranı ve toplam geri ödemeyi baz aldığınızda daha avantajlı olacaktır. Örneğin şu sıralar yani 2014 yılı Mart ayı ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre 12 ay vadeli 5.000 TL kredinin aylık taksitleri 556 TL ve toplam geri ödemesi 5.480 TL tutuyor. Aynı krediyi 36 ay vadeli alırsanız aylık taksitleriniz 179 TL, toplam geri ödemeniz de 6.642 TL tutar. İki kredi arasında toplam geri ödemede 1.162 TL’lik bir fark oluşur. Birinde taksitler düşük ancak toplam geri ödemesi yüksek, diğerinde ise taksitler yüksek ancak faize ödeyeceğiniz rakam düşük olacaktır. Eğer gücünüz yeterse kısa vadeli kredi daha avantajlı olacaktır ancak tabi ödeme gücünüz çok önemli.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar