• Anasayfa
  • Bilgi
  • Bireysel kredi için neler teminat olarak gösterilebilir?

Bireysel kredi için neler teminat olarak gösterilebilir?

cemdisbudak

Kredinin herkes için doğru zamanda, karşılaştırarak ve ödeme gücü dikkate alınarak kullanıldığında faydalı olabileceğini daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştım. Bireysel kredilerde KKB notuna göre sadece imza ile yani kefilsiz olarak sadece TC kimlik numaranız ile alabiliyorsunuz. Kredi alamayanlar veya bankanın önerdiği rakamdan fazlasını çekmek isteyenler için ise kefil ve teminatlarla istedikleri krediyi alabilmek mümkün.

İlk teminat olarak kendi maaş bordronuzu söyleyebiliriz. Çalıştığınız iş yerinden alacağınız maaş bordrosu ve orada belli bir süre (bankadan bankaya değişiyor) çalışmış olmanız sizin ödeme gücünüze göre kredi çekmenize olanak sağlayacaktır. Bankanın burada dikkat edeceği şey; siz eğer 2.000 TL alıyorsanız, size aylık ödemesi 1.500 TL gibi bir rakam olan kredi vermemek olacaktır. Bankalar size kredi verirken; sizin yaşamsal faaliyetler için harcamanız gereken parayı, eğer KKB kredi ekranlarında borcunuz görünmüşse o rakamı toplam maaştan düştükten sonra sizin ödeme gücünüzü dikkate alırlar. Tam bu noktada sizin kredi almanıza yardımcı olabilecek en önemli teminat ise aile geliridir. Belgelenmiş toplam aile geliri sizin krediyi daha kolay almanızı sağlayacaktır. Aile içinden biri mesela; eşiniz de 2.000 TL maaş alıyorsa, toplam geliriniz 4.000 TL olacağından dolayı istediğiniz rakamdaki krediyi almanız kolaylaşacaktır.

Bankalardan bireysel kredi çekerken teminat olarak üzerinize bulunan ev ve arsa tapusu, taşıt, alacak senedi ve çek gibi mal varlıklarınızı da krediye karşı teminat olarak gösterebiliyorsunuz. Bu sizin krediyi ödeme gücünüz olduğunu göstermek adına bir gösterge olabilir. Eğer bunlardan birini ipotek olarak göstererek, bu mal varlığının değerinin belli bir oranına kadar kredi çekmek istiyorsanız buna ipotekli ihtiyaç kredisi deniliyor.

Gerek teminata verilen belgeler gerekse ipotek için alınan belgeler bankadan bankaya ve sizin istediğiniz kredi türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN