Bireysel ya da diğer adıyla tüketici kredisi başvurunuz kredi notunuzun düşük olması ya da gelirinizin kredi borcunu ödemeye müsait olmaması durumunda reddedilir. Hatta bazı durumlarda kredi notunuz yüksek olsa bile size kredi çıkmayabilir. Neden mi?

Kredi notunuz düşük olabilir

Bankalar öncelikli olarak kredi kullanmak isteyen bir kişinin kredi notuna bakarlar. Daha önce kredi kullanmış bir kişinin Kredi Kayıt Bürosu’nda yani KKB’de bir kredi notu bulunur. Bu not sizin kredi borcunuzu düzenli ödemenize göre artar ya da eksilir. Sizin üzerinize kayıtlı kredi kartı ve kredi borçlarınızdan dolayı size verilen bu not yüksekse, size kredi çıkması ihtimali de yüksektir. Eğer banka sizin notunuzu düşük bulduysa kredi başvurunuzu reddedebilir. Bu durumda ödemeleriniz düzenli yaparak bir an önce kredi notunuzu yükseltmeye çalışın.

 

Geliriniz yeterli olmayabilir ya da üzerinde çok borç olabilir

Diyelim ki kredi notunuz yüksek ancak banka yine de size kredi vermek istemiyor. Bu durumda şöyle bir süreç gelişir. Sizin ödeme alışkanlıklarınız iyidir yani geçmişte kredi kartı ve kredi ödemelerinizde gecikmeler yaşanmamıştır ancak üzerine çok fazla kredi ve kredi kartı borcu olduğu için banka “Geliriniz bu krediyi ödemeye müsait değil” gerekçesiyle size kredi vermeyebilir.

Daha önce hiç kredi kullanmamışsanız yani notunuz yoksa

Kredi alamamanızda bir diğer etken de daha önce hiç kredi kartı ya da kredi kullanmadıysanız da bu sefer sizinle ilgili bir not bulunmadığı için banka bu durumda yine çekimser kalabilir. Bu durumda sizin gelirinize ve iş tecrübenize bakılabilir. Eğer daha önce kredi kartınız yok ve kredi kullanmamışsanız ilk olarak düşük limitli de olsa kredi kartı talebinde bulunun.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.