Bireysel kredi alacağımız bankayı nasıl belirlemeliyiz?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

İhtiyaç ya da diğer adıyla bireysel kredi kullanmak istiyorsunuz banka seçiminde nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu sorunun yanıtı için çeşitli kriterler var ancak verilebilecek en iyi yanıt “En avantajlı krediyi hangi banka veriyor ise o banka” şeklinde olacaktır. Ancak sadece avantajlı kredi de yeterli olmayabilir dikkat etmeniz gereken başka kriterlerde var. Gelin bu özellikleri birlikte değerlendirelim.

Faiz oranına dikkat!

Kredi kullanıcıları genelde ilk olarak çekecekleri kredinin faiz oranına dikkat ederler. Bu önemli bir ölçüttür ancak bazen yüksek faizli bir kredi, tahsis ücreti sigorta vs gibi diğer etkenlerden dolayı avantajlı gelebilir. Bu yüzden faiz oranına bakarken o kredinin diğer masraflarına ve kredinin toplam geri ödemesine göz atmanız önemli. Bu konuda Enuygun.com gibi karşılaştırma siteleri size çok yardımcı olacaktır.

 

Vade yani taksit tutarı

İkinci nokta kullanacağınız kredinin vadesi yani taksit sayısıdır. Bir banka aynı krediyi size 24 ayda verirken, diğer banka 36 ayda aynı krediyi kullanmanızı onaylayabilir. Bu durumda taksit tutarı biraz daha düşeceği için faiz oranı yüksek olsa öteki bankanın kredisi size daha uygun gelebilir. Bankalar vadeye göre genelde faiz oranını değiştirdiği için kredi kullanırken vade sayısı da çok önemlidir.

Maaşınızı yattığı banka

Bir diğer önemli nokta ise maaşınızın yattığı bankayı tercih etmek olabilir. Maaşınızın yattığı banka bazen kredi verirken biraz daha esnek davranabilir. Bir de böyle bir tercihte otomatik ödeme talimatı verip kredi taksitlerinin otomatik olarak hesabınızdan da ödenmesini talep edebilirsiniz.

Alışık olduğunuz banka

Daha önce çalıştığınız ve memnun kaldığınız bankayı yeniden tercih etmek te bazıları için önemli bir kriterdir. Ancak memnun kalsanız da eğer o banka piyasa şartlarının üzerinde faiz oranı ve masrafıyla kredi kampanyası yapıyorsa diğer bankalara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar