Bireysel emeklilik sisteminden erken çıkıp vergi kesintisi nedeniyle paralarını eksik alanlara müjde... Bu konuyla ilgili davalardan bunalan Maliye, kesintileri ödeme kararı aldı.

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya göre sistemden ayrılanlar bir yıl içerisinde başvurmaları halinde kesintileri kendilerine iade edilebilecek.Vergi avantajı nedeniyle son yıllarda ücretli çalışanların büyük kısmı bireysel emeklilik sistemine dahil oldu ve olmaya da devam ediyor. Bankaların “150 TL yatırın, vergi avantajıyla paranız 200 TL olsun” şeklinde kampanyalarıyla sisteme katılım sayısı bir hayli artmıştı. Ancak sistemden 10 yılı ya da emekli olmadan önce ayrılmak isteyenlerin karşılaştığı vergi iadesi sürprizi, sistemi bir anda tartışmalı hale getirdi. Çünkü bankaların söylendiğinin aksine 3-4 yıl gibi bir süre sistemde kalanlar çıkmak istediklerinde ödedikleri paradan bir hayli düşük bir meblağ ile karşılaştılar. Bu durumda açılan davaların sayısı artınca da Maliye Bakanlığı, gelir vergisi adı altında alınan kesintilerden vazgeçti.

Maliye davalardan bunaldı

Bireysel emeklilik sistemine ait yapılacak yeni düzenlemeler önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre 7 Ekim 2001’den sonraki poliçeleri kapsayacak yeni sistemle isteyenler ana para kesintisine ilişkin iadelerini bir yıl içinde başvurmaları halinde geri alabilecekler.  Meclis Alt Komisyon Başkanı Vedat Demiröz, “Öngörülen süreden önce sistemden ayrıların nemalarının yanı sıra ana paralarından da vergi kesiliyordu. Ana paradan yapılan bu kesintiye yönelik açılan davalarda yargı kararı kesintilerin ödenmesi yönünde oldu. Bu durumda Maliye açısından davaların takibine harcanacak para yerine kesintileri ödeme kararı aldık. Hem de yargıyı meşul etmemiş olacağız” dedi.

Enuygun.com sizin için takipte

Tasarıda ayrıca çalışanların kendileri ya da çocukları için ödediği hayat sigortası poliçesi primlerinin yüzde 40’ı için öngörülen vergi muafiyeti oranı da yüzde 50’ye yükseltildi.Komisyondan kabul edilen tasarının en kısa zamanda Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması bekleniyor.

Eğer siz de Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılıp vergi kesintisi nedeniyle paranızı eksik alanlardansanız tasarının yasalaşmasından sonra dilekçeyle müracatınızı yapın. Bu konuda enuygun.com sizleri bilgilendirmeye davam edecek.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.