Bireysel emeklilik sistemi (BES) kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Sistemden çıkanlar yüzde 15’lik stopaj kesintisini Vergi dairelerine başvurmak şartıyla alabilecekler.

100 TL'ye 25 TL Devlet katkısı

Düzenme ile halen bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar için sağlanan vergi indirimi kalkacak. Yerine devlet katkısı modeli geliyor. Yeni sistemde devlet katkısının oranı yüzde 25 olacak. Yani ayda sisteme 100 TL para yatıran katılımcının hesabına 25 TL de devlet ekleyecek. Ancak devlet katkısının üst sınırı yıllık asgari ücret tutarının yüzde 15'ini geçmeyecek. Bireysel emeklilik sistemiyle sağlanan devlet katkısından vergi kesintisi de yapılmayacak.

Yeni düzenlemede tasarruf sahiplerinin sistemde daha fazla kalması amaçlanıyor. Buna göre bireysel emeklilik hesaplarındaki devlet katkı payına 3 sene boyunca dokunulamayacak. Üçüncü yılın sonunda katkı payının yüzde 15’lik , altıncı yılın sonunda yüzde 35’lik kısmı tahsil edilebilecek. Eğer sistemde 10 yıl kalınırsa bu oran yüzde 60’a çıkacak.

BES'ten ayrılanlar ne yapmalı?

BES'ten emekli olmadan, 10 yıldan önce ayrılanlar, yüzde 15'lik stopaj kesintisini dava konusu yapılmamak şartıyla vergi dairesinden alabilecek. Ancak bunun için, yasanın yayımlandığı tarihten itibaren bir yıl içinde hak sahiplerince tevkifatın yatırıldığı vergi dairelerine başvurulması ve dava açılmaması veya açılmış davalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Bu kapsamda açılmış davalardan vazgeçilmesi durumunda, idare tarafından açılmış davalar da sürdürülmeyecek, taraflarca herhangi bir masraf ve vekalet ücreti talep edilmeyecek.

Bu konuyla ilgili geçen ay yazdığımız bir yazıyı da okuyarak bilgilenmenizi tavsiye ederim...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.