Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak için 7 iyi neden

betulsungurlu

BES, Bireysel Emeklilik Sistemini yatırımcı için cazip kılan en önemli özelliği, oldukça esnek olması!  Katılımcı yıllar içerisinde değişen şartlarına göre kendini ve emeklilik hesabını ayarlayarak birikimlerinden tasarruf etmeye devam edebiliyor.

İşte BES’in size de cazip geleceğini düşündüğümüz kişiye özel başlıca esneklikleri;

  1. İstediğiniz zaman biriken paranızı alarak çıkabilirsiniz.

(Bir miktar vergi kesintisi olacaktır ama size sunulan vergi avantajından daha çok olmayacağı için zararınız olmaz. Bu kesinti sistemden emekli olmadan ayrılmayı caydırmak için yapılmıştır.   Sistem içinde daha uzun süre kalandan daha az vergi kesilir)

  1. Aylık ödediğiniz tutarları değişen gelir durumuna göre ayarlayabilir, artırabilir ya da azaltabilirsiniz.  Buradaki altı sınır bulunduğunuz emeklilik şirketinin belirlediği minimum katkı payı tutarı olacaktır.
  1. İstediğiniz zaman hesabınızı dondurup ödeme yapmaya ara verebilir, müsait olduğunuzda yeniden ödemeye başlayabilirsiniz. Ara vereceğinizi emeklilik şirketinize bildirmeniz gerekir sadece… Böylece ödeme yapamayacağınız zamanlarda sistemden çıkmanız gerekmez. İçerdeki paranız seçtiğiniz fonlarda değerlenmeye devam eder.
  1. 12 aylık dönemler için geçerli olmak üzere geriye ya da ileriye dönük mahsuplaşma yapılabilir. Yani ara verdiğiniz dönemde ödeyemediğiniz tutarları müsait olduğunuzda telafi edebilirsiniz 12 ayı aşmadığı sürece…
  1. Düzenli ödemeler dışında da istediğiniz zaman ilave ödeme yapabilir, birikimlerinizi artırabilirsiniz. İkramiye,  prim aldığınız aylarda bunu düşünebilirsiniz.
  1. İçerdeki paranız sizin seçimleriniz doğrultusunda değerlendirilir. Çeşitli fonlar arasından risk ve getiri beklentilerinize göre yatırım portföyünüzü kendiniz şekillendirebilirsiniz. Üstelik yatırım araçlarınızı değişen piyasa koşullarına göre yılda 4 kez değiştirebilirsiniz.
  1. Sözleşmenizin başladığı şirketle devam etmeniz şart değildir. Getiri ya da hizmetinin daha iyi olduğunu düşündüğünüz diğer bir şirkete önceki şirketinizde en az bir yıl kalmış olma kaydıyla geçebilirsiniz. Aynı şekilde emeklilik zamanınız geldiğinde size daha iyi aylık ödeme teklif eden şirketten de emekli olabilirsiniz.

 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar