Birden fazla BES sözleşmesi yapılabilir mi?

cemdisbudak

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de farklı veya aynı şirketten birden fazla BES sözleşmesi yapılıp yapılamayacağı ve emeklilik anında hangisinin dikkate alınacağıyla ilgili.

Evet birden fazla BES sözleşmesi yapılabiliyor. Emeklilik haklarından faydalanabilmeniz için sözleşme tarihi eski olanda emekliliğe hak kazanmanız yeterli oluyor.  Sonrasında hesaplarınızı birleştirmek için yürürlükte olan sözleşme şirketlerinizden herhangi birine tüm sözleşmeleri birleştirmek istediğinize dair bir talepte bulunuyorsunuz. Bu sigorta şirketi de Emeklilik Gözetim Merkezi’nden aldığı bilgilerle işleminizi tamamlıyor.

Eski sözleşmenizden ayrılırken dikkat!

Birden fazla sözleşmeniz var ve en eski olandan ayrılmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Emeklilik tarihiniz en eski sözleşmeye göre belirlendiğinden dolayı bu sözleşmeyi iptal ederseniz, bu sözleşme ile geçirdiğiniz zamanı kaybedersiniz. Yeni emeklilik tarihiniz ve sisteme giriş tarihiniz yürürlükte olan en eski tarihli sözleşmeye göre belirlenir. BES'ten çıkışlarla ilgili sorularınız için Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkarsanız ne olur  yazımızı okuyabilirsiniz.

Aile fertleri

Eşiniz, çocuğunuz için de  BES sözleşmesi yaptırabilirsiniz.  Devlet katkısı yapılırken sözleşme sayısına göre değil katılımcı bazlı sınır var. Buna göre bir kişiye yapılacak yıllık devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'ini geçmiyor. Yani aile fertlerine ayrı ayrı yapılan sözleşmelerle devlet katkısından daha fazla faydalananilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar