Yurtdışında bir iş teklifi değerlendiriyorsanız ya da bir süreliğine manzaranızı değiştirmek istiyorsanız, bunları düşündüğünüze emin olun!

Havanın erken kararmaya başladığı, yazı şimdiden özlemeye başladığımız şu günlerde, daha sıcak bir yerlerde olmanın, aynı işi farklı koşullar altında yapmanın hayalini kuruyorsunuz belki.

Tek başınıza bu kararı almak bir eş ve belki çocukla almaktan çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Ancak eşinizin ve çocuğunuzun başka bir ülkede, başka bir dil ve kültürle yaşamaya ikna olması ve sizin kadar istekli olması da bir o kadar zorlu.

Öyleyse bu tek yönlü bileti almadan önce, tam olarak nasıl bir hadiseye giriştiğinizi düşünmelisiniz!

Öncelikle neden?

Neden gitmek istediğinize karar verin -en azından bir kaç makul sebeb, kendinizi ve çevrenizi rahatlatacaktır.

Yeni bir döneme geçme ihtiyacı, ailenize yeni bir deneyim yaşaymak, kendi kariyeriniz ya da eşinizin kariyeri için bir adım atmak, daha fazla para kazanmak.  Amacınızı belirlediğiniz noktada, yurtdışında olmaksızın tüm bunları yapabildiğini düşündüğünüz kişileri anımsamaya çalışın. Sizce aradaki fark nedir? Sizin yurtdışında olma arzunuz, bu deneyimi yaşama arzunuz mu?

Bu sorunun cevabını verebildiyseniz artık hazırsınız hem makul bir sebebiniz hem yurtdışında yaşama arzunuz mevcut. Şimdi sıra nerede yaşayacağınıza karar vermekte.

Peki nereye?

Muhakkak bu bir hayal olarak bile şekillenmeye başladığında, aklınızda yaşanacak yerler listesi oluşacak. Sonrasında bunları elemek ya da en uygununu belirlemek kalacak. Yine de ani gelişmeler için bir kaç madde sıralamakta fayda var.

Eğer şirketiniz size bu tür bir teklifle geliyorsa, şirket bazlı, çalışanlardan alabileceğiniz bilgilerle ve nispeten belli bir kültüre (şirketinizinki) ait bir noktadan başlayarak, bilgi edinebilirsiniz. Nerede yaşayacağınız, eşiniz için iş imkanları, çocuğunuz için okul, sosyal ortamlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Eğer tüm aile bu maceraya dahilse, bunu macera olarak görmeyip her yakasıyla planlamak durumundasınız. Ayrıca, bu kendiniz ve yapacağınız yatırımlar ya da vazgeçecekleriniz açısından da önemli. Belirlediğiniz bir yerde yaşamayı hayal edin, basit günlük konuları yani. Örneğin bir aracınız mı olacak yoksa sizin ve tüm ailenin yaşamının geçeceği noktalara yakın toplu taşıma imkanları ile donanmış bir bölgede uygun kiralık ev mi önemli olan? Bölgede yaşayan nüfusun genel özellikleri nelerdir? Bu tür bilgileri internet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Yaşam maliyeti?

Burada hesaba katmanız gereken öncelikli şey, vergiler. Düşük vergilendirmede karşınıza, eğitim ve sağlık masrafları ile ilgili büyük harcamalar çıkabilir. Dolayısıyla yaşayacağınız yerin vergilendirme, eğitim, sağlık hizmetleriyle ilgili mutlaka bilgi edinin. Yapmanız gereken yasal işlemleri başlatın.

Bunun dışında ilk akla gelecek maliyetler, taşınma, ev bulma, yiyecek, giyim, sosyal hayat ile ilgili olanlar. Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde,  Tokyo, Moskova, Cenevre, Singapur, Honkong, Londra, Newyork geliyor. Hem sosyal açıdan hem benzin fiyatları açısından hem ekonomik gelişmeler açısından takip edilmesi gereken bölgeler!

Vize almak

Eğer şirketiniz vasıtasıyla gidiyorsanız, bu işlemler sizin için halledilecektir. Aksi takdirde, işlemlerinizi kendiniz halletmelisiniz ve bunu zaman kaybetmeden başlatmalısınız. Yurtdışına çalışma maksatlı çıkma durumunda bu süre 6-12 ay arasında zaman alabilir.

Aile

Eşiniz ve çocuğunuz bu hadiseye sizin için dahil oluyorlarsa, durumu ilk andan itibaren onlarla birlikte değerlendirin. Karar verme süreçlerinize katın ve görüşlerini önemseyin. Çocuğunuz küçük ise çok sorun olmayacaktır ancak ergenlik çağı, bir çocuğu alıştığı ortamdan koparmak için zor bir dönemdir. Kararları birlikte almak bu zorluğu bir parça dahi olsa aşmaya, en azından isteksizliğin gerçekliğe dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Başa çıkabilecek misiniz?

Maliyetler, lojistik hepsi önemli kararlar ancak geride bıraktıklarınızla başa çıkabilecek misiniz? Aile ve arkadaşlardan ayrılmanın size yaşatacağı his elbette tatsız olacak ve bunun yerini herhangi bir şey doldurmayacak. Hele ki, eğer eşlerden biri evde kalacak ve çocukla ilgilenecek ise onun için ciddi bir yalnızlık oluşacak.

Onlarla iletişim de bir masraf kapısı olacak bunu unutmayın!

Skype, gtalk gibi araçlarla hem görüntülü konuşma yapabilirsiniz hem belirli bir ücret karşılığı tüm iletişiminizi bu araçlardan sağlayabilirsiniz.

Geride kalanlarla iletişimin önemi ve gerekliliği kadar, yeni yaşantınıza uyum sağlayacak adımları atmayı da unutmayın. Sosyalleşin önce iş yeriniz sonra yakın çevre olmak üzere, eşiniz ve çocuklarınızı da kapsayacak biçimde, yeni yaşam alışkanlıkları edinin. Bunların ne kadarından hoşnut olduğunuzu belirlemeye çalışın. Herkesin cevabı devam etmek yönündeyse, ne mutlu size! Yeni kararınızla mutlu bir yaşam dileriz!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2334 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.