Havaya inat Cuma gününe yakışır bir şeyler yazalım istedik ve gözümüzü yurtdışına diktik. Tam da haftasonu öncesi sevdiğimiz, tekrar tekrar izlemekten sıkılmayacağımız filmlerin nerelerde çekildiğini merak ettik. Hep sinema hayatı taklit etmeyecek biz de onu taklit edip sinema lokasyonlu seyahatler düzenleyebiliriz. Hem fallar da her zaman şarkılardan tutulmaz, bu kez kendiniz için bir film tutun ve en kısa zamanda filmin çekildiği yerlere ayak basmayı dileyin!

Adriannnn!!

Rocky Balboa'nın bu zaferle karışık yakarışıyla büyüdük bir çoğumuz. Philadelphia, Pensilvanya sokaklarında Sylvester Stallone'un kahvaltısını yaptığı, antrenman için arşınladığı sokaklarda siz de yürümek isterseniz aynı sahneleri yaşama imkanınız var. Zira 1976'da çekilen filmin ardından turistik ve neredeyse tarihi bir değer gibi saklanmakta bu filme dair dükkanlar. Yine Stallone ile bir poz vermek için de tek yapmanız gereken Filedelfiya Sanat Müzesi'ne bir uğramak!

Star Wars

Tatooine adlı Luke Skywaklker'ın yurdu olan çöl gezegenini bilirsiniz, peki Tunus'u bilir misiniz? Bir çöl gezegeni söz konusu olunca, Tunus'un Matmata kenti bir çok Star Wars hayranını keşfe çağırıyor, hatta Star Wars turları ülkenin önemli kaynaklarından biri olmuştur.  Siz de hala korunan setlerde ışın kılıçlarınızı kuşanabilirsiniz!
 

Breakfast at Tiffany’s

Audrey Hepburn sizi büyülerken diğer yanda New York sizi çarpıyor. Hayal kurmak ya da kalp kırmak (kırık kalbi tamir de olabilir) için mükemmel şehir New York! Yolunuz düştüğünde mutlaka Moon River şarkısını mırıldanıp Plaza Hotel önünde bir foto sahibi olunmalı!

Amélie

Audrey'leri ardarada sıraladık ancak Paris deyince kimin aklına Amélie gelmez! Kim bu filmi izlerken orada olmayı istemez, bize katıldığınızı duyar gibiyiz, Paris'te Amélie'nin kafesinde, krem brüle sipariş etmeyi unutmayın öyleyse!

Dr. No

James Bond serisinin ilk filminde Sir Sean Connery oynar. Film Jamaika'da başlar James Bond'un araştırmaları onu Jamaika'ya yakın kötü canavarların yaşadığı yaklaşmaya korkulan bir adaya götürür. Dr. No bu adadır! Film 1962 yapımı olsa da, Dr. No'nun adasını görmek için hala şansınız var!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.