Ne zaman emekli oluyorum sorusuna en pratik yanıt SMS yoluyla geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlikle ilgili sorularını kısa mesaj yoluyla yanıtlayabileceklerini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başlatacağı bu uygulamayla telefonunuzun SMS bölümüne adınız, soyadınız, TC numarası ve öğrenmek istediğiniz konuyla ilgili sorunuzu yazarak bunlara yanıt bulabileceksiniz. Örneğin adınız, soyadınız ve TC numarasını yazıp “Ne zaman emekli oluyorum” diye mesaj atınca size hangi yıl emekli olacağınıza dair yanıt gelecek. Yine aynı şekilde “Kaç gün prim ödedim” gibi buna benzer sorular da sorabilirsiniz.

Uygulama Ocak ayında başlıyor

Bu uygulama oturduğunuz yerden kendi bilgilerinize pratik ve çabuk bir şekilde ulaşma adına çok önemli. SGK’nın önümüzdeki ay uygulamaya koyabileceği bu sistemle ilgili ayrıntıları yine Enuygun.com satırlarında bulabileceksiniz.

Emekliye evinde maaş

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, şu an Türkiye'de 10 milyon 400 bin emekli olduğunu söyleyerek, emeklilerin istedikleri takdirde maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini açıkladı. Yine hastanede tedavi görmemesine rağmen tedavi görüyor gibi gösterenler için Biyometrik Kimlik Okumu sistemi getirileceği vurgulandı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.