Bir SMS'le gıda ürününün içeriğini öğrenebileceksiniz


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 92 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Satın aldığınız gıda ürünüyle ilgili tüm ayrıntıları Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS) ile öğrenebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey etikette yazan numarayı akıllı telefon, SMS ya da internet sitesi üzerinden sorgulamak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni geliştirdiği ÜDTS sistemiyle alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay ürün gruplarının içeriği öğrenebilecek.

Tek kullanımlık etiketler konacak

Bu sistemin temeli gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanıyor. Tüketiciler, satın aldıkları ürün üzerindeki etiketi basitçe sorgulayarak, ürünün kim tarafından üretildiğini ya da ithal edildiğini, ne zaman üretildiğini, son kullanma tarihinin geçip geçmediğini, ürünün içeriğini öğrenebilecek.

İnternet, SMS ya da telefon uygulamasından öğrenebilirsiniz

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi'nin ürün üzerindeki etiketleri kontrol edebilmeleri için tüketicilere sağlayacağı 4 yöntem var. İsterseniz www.udts.com.tr internet sayfasından ya da iOS , Android ve diğer akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak edinilebilen uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bir diğer yöntem de tüm operatörler için geçerli olan "7364" kısa mesaj servisi ve "444 37 09" numaralı otomatik sesli yanıt sistemi.

Sistem sayesinde ürün etiketi üzerinde bulunması zorunlu olan ancak bazı tüketicilerin okumakta zorluk çektiği bilgilere ulaşmak kolaylaştırılacak. Ürünün ayrıntılarına kolayca ulaşılabilecek. Ürün etiketleme sistemini firmaların en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar hayata geçirmesi gerekiyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.