Bu sorunun en iyi yanıtı “gelirinize göre ve takibini yapabileceğiniz kadar kredi kartı taşımalısınız” olmalıdır. Cebinizde taşıyacağınız ve sizin geliriniz çok üstündeki kredi kartı limitleri, sonradan başınızı ağrıtabilir. Peki bir kişide en fazla kaç kredi kartı olmalıdır?

Hesap kesim tarihlerine dikkat edin

Kredi kartlarının hesap kesim tarihleri vardır. Yani sizin tercihinize göre belirlenen bu hesap 3 tür olur. Ayın başında yani ayın 1’i 2’si gibi hesap kesim tarihi isteyebilirsiniz. Bu durumda ayın başından sonra yaptığınız harcamaların ödemesi bir sonraki aya devreder. Ya da ayın 23 ya da 24’ü gibi hesap kesim tarihi tercih edebilirsiniz. Bu durumda da ayın örneğin 26’sında yaptığınız bir harcamanın ödemesini hemen gelecek ay değil, sonraki ay yapabilirsiniz. Bu da ödemenizi bir sonraki aya devredebilmenize yol açar. Ya da 15-16 gibi ayın ortasında hesap kesim tarihi tercih edilebilir.

2 kredi kartı kullanmak uygun olabilir

Kanımca gelir gider dengenize göre iki tür kredi kartı kullanabilirsiniz. Ancak hesap kesim tarihlerini farklı yapmanız çok önemli. Örneğin ay sonuna doğru hesap kesim tarihi 23-24 olan kartınızı kullanıp, ayın 10’undan sonra da hesap kesim tarihi ayın 1’i 2’si olan kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Eğer hesap kesim tarihlerinize dikkat etmeyecekseniz tek kredi kartı işinizi görür. Ama zaman zaman bankanızda meydana gelen sistemsel hatalar, kredi kartı kaybolması ya da kampanya avantajları nedeniyle 2 kredi kartı kullanmak uygun olabilir.

Gelir gider hesabını iyi yapın

Ancak yineleyelim kredi kartınızın ödemelerini ve kredi kartı takibini düzenli yapmanız şartıyla 2 kart avantajlı olabilir. Kredi kartınızı asgari ödeme tutarı yaparak kullanmak sizi içinden çıkılmaz bir borç batağına sürükleyecektir. Zaten son yasal düzenlemelerden sonra kredi kartının asgari ödeme tutarını üst üste ödemeyenlerin kartları, önce nakit çekime sonra da alışverişe kapatılıyor.

İhtiyaç kredisi kullanabilirsiniz

Bu tür bir sorunla karşılaşırsanız ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartını borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi taksitlerini de içine alan yeni bir bütçe oluşturmanız şart.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.