Binlerce kişi kara listeden çıktı

betulsungurlu
İçindekiler

Merkez Bankası verilerine göre, 2008 yılından bu yana yaklaşık olarak 2 milyon kişi kara listeye girdi. Bu kişilerin yüzde 62 ‘si kredi kartları borçlarını, geriye kalanı ise bireysel kredi borçlarını ödemediği için kara listede yer alıyor. Hala Merkez Bankası nezdinde saklanan kara listede şu an toplam 6,6 milyon kayıt bulunuyor.

Halk arasında “kara liste” olarak bu veri bankası, bankaların kredi verip vermeme kararı sırasında kullandığı en önemli referans kaynaklarından biri olması ile oldukça ünlü! Zira kara listede ismi bulunan kişilerin kredi alabilmesi oldukça zor. Bankaların Merkez Bankası’na bildirim yapmasıyla oluşan bu liste, yeni düzenleme ile bundan sonra Türkiye Bankalar Birliği nezdinde güncellenmeye devam edecek. Şu an ilgili tüm kurumlar hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Geçiş zamanı ise oldukça yaklaştı. Resmi bir açıklama olmamasına rağmen Mayıs ayında gerçekleşeceği yönünde haberler geliyor.

Kara listede olduğu için kredi çekemeyenlere müjde!

Gazetelerde yayınlanan yeni bir habere göre Merkez Bankası,  listeyi devretmeden önce yeniden temize çekiyor. Bankalar arası çapraz sorgulamalar yapılarak yanlışlıklar tespit edilmeye çalışılıyor. Borcunu geç ödeyenler, borcunu kapatanlar ya da yanlışlıkla listeye girenler dikkatlice ayıklanıyor. Alınan haberlere göre bu işlemler sırasında 179 bin 337 tüketicinin bilgileri kara listeden silindi bile!  Yani Türkiye Bankalar Birliği mevcut listeyi binlerce kişi eksilmiş olarak teslim alacak. Kara listeden çıkarılan bu binlerce kişiye kredi yolu da yeniden açılıyor diyebiliriz.

Yeni kara liste de neler var?

Türkiye Bankalar Birliği nezdinde oluşturulacak Risk Merkezi, TCMB’den devraldığı kara listeyi bankalardan aldığı yeni bilgilerle sürekli güncellemeye ve topladığı bilgileri yine bankalarla paylaşmaya devam edecek. Hatta bir süre sonra elektrik, su borçlarını ödemeyen de bu listede yer alabilecek. Elbette bunun için ilgili kurumlarla anlaşmalar yapılması gerekiyor ama geçişin ardından bu kurumlarla da bilgi alışverişinin sağlanması planlanıyor.

Tüketiciler kendilerine ait Risk Merkezi raporuna doğrudan Risk Merkezi ya da üye kuruluşlara belirli bir ücret karşılığında ve şahsen başvuruda bulunmak suretiyle ulaşabilecek. Ayrıca elektronik imza ile e posta yoluyla da talepte bulunulabilecek. Tüketiciden onay alınması şartı ile üçüncü tüzel kuruluşlara da verilebilen bu rapor,  en geç otuz gün içerisinde gönderilecek.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar