Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarda yapılacak çatı ve asansörlere ilişkin yeni yönetmelik yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre binalarda kullanılacak çatı malzemeleri, yörenin mimarı ve iklim şartlarına uygun olacak. Ayrıca binalara yapılacak asansör zorunluluğu da 5 kattan 4 kata indirildi.

3 katlı binaya asansör boşluğu şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ‘ne göre 5 katlı binalarda asansör bulunması zorunluluğu 4 kata indirildi. Ayrıca yönetmelik uyarınca 3 katlı binalara asansör boşluğu konulması şartı da getirildi.

Çatı malzemesi yöreye uyumlu olacak

Yönetmeliğe göre, bina çatılarında kullanılacak malzeme, yörenin mimari özelliği ve iklim şartlarına uyumlu olacak. Konut haricinde çatı araları, yangın tedbirleri alınmak şartıyla sergi, toplantı ve spor salonu, yemekhane gibi ortak alan olarak kullanılabilecek.

Bağımsız katlara düzenleme

Çatıya ait teraslar, kattaki bağımsız bölümün son kattaki sınırlarının kapladığı alanın yüzde 25'ini aşmayacak. Böylece gelişi güzel yörenin mimarisine uymayan yapıların önüne geçilmiş olacak. Bu yönetmeliğe göre denetimler yapılacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.