Bilgi Bankası'yla gayrimenkulünüzü kontrol edin

tugbahacibayramoglu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Coğrafi Bilgi Bankası kurarak vatandaşların ev almadan önce konutun tarihini, ruhsat durumunu, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı olup olmadığını kontrol edebileceği Bilgi Bankası’nın çalışmalarına başladı.

İçindekiler

Binayı kim yaptı, ne zaman yaptı, imar durumu sorularına yanıt

Tüm coğrafi verilerin tek merkezde toplanacağı bu sistemle vatandaş, satın almak istediği mülkün yapılış tarihinden tutun, binanın kimin tarafından yapıldığına, arazi durumuna, ruhsat durumuna kadar her şeyi görebilecek.

İsteyen herkes girebilecek

Yeni yapılacak bu Bilgi Bankası sayesinde isteyenler kendilerine ait mülklerin durumuna öğrenebilecek. Mülkünün değerini, arazi durumunu, o bölge imarında değişiklik yapılıp yapılmadığı gibi durumları görebilecek. Böylece dolandırıcılığın da önüne geçilmiş olacak.

Yatırımcı da bilgi sahibi olacak

Yine Bilgi Bankası’na üye olmanız durumunda size ait gayrimenkulün bulunduğu yerde imar planında değişiklik olması durumunda cep telefonunuza otomatik şekilde kısa mesaj gönderilebilecek. Bu sistem sadece vatandaşı değil yatırımcı için de yol gösterici olacak. Yatırımcı yatırım yapmadan önce belge ve bilgi toplamak yerine direk o bölgenin arazi durumunu, imar durumunu vs. görebilecek. Bilgi Bankası’ndan ücretsiz faydalanılması planlanıyor. Görüntülemenin ücretli dosya indirmenin ücretsiz olması bekleniyor.

Ayrıca yine tapuda alım, satım, ipotek gibi işlemleri SMS ile alabileceğinizi de biliyor muydunuz? Konuyla ilgili ayrıntılara Tapuda SMS ile uyarı geliyor başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN