Lübnan’ın tarihi başkenti Beyrut özellikle kısa süreli yurt dışı kaçamakları için eşi bulunmaz bir yer! Şehrin zengin tarihini yansıtan yapıları, insanı içine çeken dar sokakları ve Lübnan mutfağının birbirinden nefis tatlarıyla ziyaretçilerin hayranlığını kazanan Beyrut’u görmek için geçerli nedenlerden bazılarını sıraladık.

1- Huzurlu bir gezinti için muhteşem sahiller

Akdeniz kıyısında kurulan Beyrut’un özellikle Corniche adıyla bilinen sahil hattı manzaraya karşı keyif dolu bir yürüyüşe çıkmak için harika. Akşamları aydınlatılan sahilde gezerken günün her saatinde muhteşem fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Vize almadan seyahat edebileceğiniz Beyrut’un yollarına düşmek için sabırsızlananlar, hemen tıklayın ve şehre en uygun uçuşları karşılaştırın!

2- Tarihe tanıklık eden camiler ve kiliseler

Beyrut özellikle eski camilere ve kiliselere meraklı gezginler için de birçok alternatif sunuyor. Maruni olarak anılan Hıristiyanların ibadethanesi Aziz George Maruni Katedrali ve Mavi Camii adıyla da bilinen Muhammed El-Amin Camii Beyrut’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken önemli eserlerden. Şehirde görülebilecek diğer tarihi yerlere ve yapılara göz atmak isterseniz tıklayın!

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

3- Şehrin içinde antik zamanlara yolculuk

Beyrut'un tarihi zenginlikleri sadece camiler kiliselerle sınırlı değil. Şehrin caddelerinde dolaşırken Roma döneminden günümüze ulaşan hamam kalıntıları aynı zamanda şehrin en dikkat çekici bölümlerinden biri.

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

4- Zengin koleksiyonuyla Beyrut Ulusal Müzesi

Şehrin neredeyse ilk kurulduğu dönemlerden bugüne kadar geçirdiği aşamaları görmek isteyenler Beyrut Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Geniş bir alana yayılan müzede özellikle bölgede uzun bir süre hakimiyet kuran Fenikelilere ait eserler fazlasıyla ilgiye değer.

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

5- Manzara keyfi için Güvercin Kayalıkları

Beyrut’ta manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için tek alternatif Corniche sahili değil. Güvercin Kayalıkları olarak bilinen bölgeye gelerek buradan sahilin muhteşem manzarasını seyredebilir ve bu arada bölgede bulunan restoranlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

6- Tadı damakta kalan Beyrut lezzetleri

Beyrut’a sadece ünü neredeyse tüm dünyaya yayılan lezzetli yemekleri tatmak için bile gelebilirsiniz. Türk mutfağına çok benzeyen Lübnan mutfağında özellikle kebaplar ve mezeler önemli yer tutuyor. Falafel, etli humus, bir çeşit ekmek olan pita gibi nefis lezzetleri ülkenin başkentinde denemek mümkün. Yoğurtla yapılan lebeniye çorbası da buraya kadar gelmişken mutlaka tadılması gerekenlerden.

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

7- Bitmek bilmeyen gece eğlenceleri

Beyrut gündüzleri daha çok tarihi zenginlikleri ile anılsa da gece olduğunda tam bir eğlence şehrine dönüşüyor. Sky Bar, Musichall ve White Beirut gibi ünlü gece kulüpleri hem şehirde yaşayanların hem de yabancı ziyaretçilerin gözdesi. Ünlü şarkıcıların konserleri ve DJ performansları ile Beyrut tarzı eğlencenin tadına varmadan Beyrut’tan ayrılmayın.

Beyrut’u görmek için 7 harika neden

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.