Beyrut’u görmek için 7 harika neden


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 59

Lübnan’ın tarihi başkenti Beyrut özellikle kısa süreli yurt dışı kaçamakları için eşi bulunmaz bir yer! Şehrin zengin tarihini yansıtan yapıları, insanı içine çeken dar sokakları ve Lübnan mutfağının birbirinden nefis tatlarıyla ziyaretçilerin hayranlığını kazanan Beyrut’u görmek için geçerli nedenlerden bazılarını sıraladık.

1- Huzurlu bir gezinti için muhteşem sahiller

Akdeniz kıyısında kurulan Beyrut’un özellikle Corniche adıyla bilinen sahil hattı manzaraya karşı keyif dolu bir yürüyüşe çıkmak için harika. Akşamları aydınlatılan sahilde gezerken günün her saatinde muhteşem fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Vize almadan seyahat edebileceğiniz Beyrut’un yollarına düşmek için sabırsızlananlar, hemen tıklayın ve şehre en uygun uçuşları karşılaştırın!

2- Tarihe tanıklık eden camiler ve kiliseler

Beyrut özellikle eski camilere ve kiliselere meraklı gezginler için de birçok alternatif sunuyor. Maruni olarak anılan Hıristiyanların ibadethanesi Aziz George Maruni Katedrali ve Mavi Camii adıyla da bilinen Muhammed El-Amin Camii Beyrut’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken önemli eserlerden. Şehirde görülebilecek diğer tarihi yerlere ve yapılara göz atmak isterseniz tıklayın!

2- Tarihe tanıklık eden camiler ve kiliseler

3- Şehrin içinde antik zamanlara yolculuk

Beyrut'un tarihi zenginlikleri sadece camiler kiliselerle sınırlı değil. Şehrin caddelerinde dolaşırken Roma döneminden günümüze ulaşan hamam kalıntıları aynı zamanda şehrin en dikkat çekici bölümlerinden biri.

3- Şehrin içinde antik zamanlara yolculuk

4- Zengin koleksiyonuyla Beyrut Ulusal Müzesi

Şehrin neredeyse ilk kurulduğu dönemlerden bugüne kadar geçirdiği aşamaları görmek isteyenler Beyrut Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Geniş bir alana yayılan müzede özellikle bölgede uzun bir süre hakimiyet kuran Fenikelilere ait eserler fazlasıyla ilgiye değer.

5- Manzara keyfi için Güvercin Kayalıkları

5- Manzara keyfi için Güvercin Kayalıkları

Beyrut’ta manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için tek alternatif Corniche sahili değil. Güvercin Kayalıkları olarak bilinen bölgeye gelerek buradan sahilin muhteşem manzarasını seyredebilir ve bu arada bölgede bulunan restoranlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz.

6- Tadı damakta kalan Beyrut lezzetleri

6- Tadı damakta kalan Beyrut lezzetleri

Beyrut’a sadece ünü neredeyse tüm dünyaya yayılan lezzetli yemekleri tatmak için bile gelebilirsiniz. Türk mutfağına çok benzeyen Lübnan mutfağında özellikle kebaplar ve mezeler önemli yer tutuyor. Falafel, etli humus, bir çeşit ekmek olan pita gibi nefis lezzetleri ülkenin başkentinde denemek mümkün. Yoğurtla yapılan lebeniye çorbası da buraya kadar gelmişken mutlaka tadılması gerekenlerden.

7- Bitmek bilmeyen gece eğlenceleri

7- Bitmek bilmeyen gece eğlenceleri

Beyrut gündüzleri daha çok tarihi zenginlikleri ile anılsa da gece olduğunda tam bir eğlence şehrine dönüşüyor. Sky Bar, Musichall ve White Beirut gibi ünlü gece kulüpleri hem şehirde yaşayanların hem de yabancı ziyaretçilerin gözdesi. Ünlü şarkıcıların konserleri ve DJ performansları ile Beyrut tarzı eğlencenin tadına varmadan Beyrut’tan ayrılmayın.

7- Bitmek bilmeyen gece eğlenceleri

Tuğba Hacıbayramoğlu
2215 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.