Bireysel Emeklilik sistemine girip 10 yıl dolmadan ayrılanların yüzde 15 oranındaki gelir vergisi kesintisinin iadesine 29 Ağustos Çarşamba günü başlanıyor. 1 yıl içerisinde başvuranların alabilecekleri gelir vergisi iadesiyle 450 bin kişiye 260 milyon lira ödeme yapılması bekleniyor.

Bu başvuruyu 7 Ekim 2001 tarihinden sonra sisteme giren ve 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlar yapabilecek. Anaparalar üzerinden hesaplanmak kaydıyla sistemden 10 yıldan önce ayrılanlara yüzde 15, 10 yıllık süreyi doldurmuş ancak 56 yaşından önce ayrılanlara yüzde 10, emeklilik hakkı kazananlar ile vefat nedeniyle ayrılanların miraşçılarına da yüzde 5 oranında vergi iadesi yapılacak.

Örneğin 2003 yılında emeklilik için para yatırmaya başlayan ve 5 yılın sonunda sistemden çıkıp yaklaşık 10 bin liralık anaparası birikmiş kişi sistemden çıkarken yaklaşık 1200 TL’lik vergi kesintisine uğramıştı. Bu kişiler artık bu vergi kesintilerini alabilecekler.

Ya vergi dairesine yada sigorta şirketine başvurulacak

BES'ten ayrılanlara vergi iadesinin yapılabilmesi için hak sahiplerinin verginin yatırıldığı vergi dairesine yazılı olarak müracat etmesi gerekecek. Başvuruyu 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapmayanlar haklarını kaybedecekler. Daha önce vergi iadesi sebebiyle dava açmış olanlar vergi mahkemesi, bölge idare mahkemesi ve Danıştay’a başvurarak davadan feragat ettiklerini bildirecekler.

Ya da ayrıldıkları emeklilik şirketlerinde bulunan dilekçe formunu doludurmaları ve poliçelerinin bir örneğini şirkete vermeleri gerekiyor.

Feragat dilekçesiyle beraber vergi dairesine başvurulacak. Ayrıca bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğinin yanısıra poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile yapılan kesintileri gösteren belgeler de dilekçeye eklenecek. Maliye Bakanlığı’nın yaklaşık 450 bin kişiye 260 milyon lira dolayında vergi iadesi yatırması bekleniyor.

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon kişi BES’Ten ayrılmış ancak bu kişilerin hepsinin iade alıp almayacağı belli değil. Öyle daha önce BES’e girip ayrılmışsanız ayrıldığınız şirketin müşteri hizmetleri numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.