• Anasayfa
  • Bilgi
  • BES’te devlet katkı payı ne zaman ve nasıl alınır?

BES’te devlet katkı payı ne zaman ve nasıl alınır?

cemdisbudak

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcının aylık belirli bir ücret yatırarak katıldığı devletin de %25 oranında katkı sağladığı bir sistem.  Yatırdığınız 100 TL’ye 25 TL, en çok ise 800 TL’ye 200 TL devlet katkısı alabiliyorsunuz. Genel anlamda bu kısa hesaplama size bir fikir veriyor olsa da sistemin işleyişinde  özellikle devlet katkı payını nasıl ve ne zaman alabileceğiniz konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmakta.

İçindekiler

Devlet katkısını kim takip ediyor?

Sigorta şirketleri, yatırdığınız katkı payını Emeklilik Gözetim Merkezi'ne bildirir ve hesaplanan devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza ödenir. Devlet katkısı ve sizin katılım ödemeleriniz sigorta şirketiniz tarafından alınarak ayrı hesaplarda tutulur. Devlet katkısını ve ödemelerinizi sigorta firmanızın size sağladığı ekranlardan görebilirsiniz.

Devlet katkısını almak için sistemde kalmalısınız.

BES’ten çıkmak isteyenlerin ödemelerinde herhangi bir kesintiye gidilmiyor. Fakat devlet katkısından faydalanmak için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekiyor.  Devlet katkı payının ne kadarına hak kazandığınızı belirlemek için ise sistemde kalış yılınıza göre kademeli olarak bir düzenleme bulunuyor.

BES’te 3 yıldan az kalanlar devlet katkısından faydalanamıyor.

En az 3 yıl kalanlar devlet katkısının  %15'ine,

En az 6 yıl kalanlar devlet katkısının  %35'ine,

En az 10 yıl kalanlar fakat  56 yaşını doldurmayanlar devlet katkısının %60'ına,

10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya maluliyet/vefat nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

Bireysel emeklilik hakkında tüm merak ettiklerinizi  sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını tıklayarak öğrenebilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN