BES stopaj ödemeleri bir türlü yapılamıyor

tugbahacibayramoglu

Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES’ten erken ayrılanlarlardan kesilen yüzde 15’lik gelir vergisi kesintisinin geri ödenmesi için başvuruda bulunanlar, paralarını alamamaktan şikayetçi.

Sizlerden de son haftalarda BES’ten ayrılanların stopaj vergilerinin kendilerine geri ödenmesi için gerekli başvuruları yapmalarına rağmen paralarını alamadıkları yönünde şikayet alıyorduk. Evet başvurular yapılıyor ancak Maliye Bakanlığı ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir açıklama yapmadı.

Bireysel emeklilik şirketlerine stopaj iadesi için bugüne kadar geçen 1,5 aylık zamanda 170 binden fazla kişinin müracat ettiği ve bu rakkamın 800 bin kişiyi geçmesinin beklendiği açıklandı.

İçindekiler

Sözleşme örneği krizi

Müracatlardaki en önemli sorunun sözleşme örneğinden kaynaklandığı açıklandı. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürlüğü, “Maliye ile yapılan toplantılarda sözleşme örneği istenmemişti, başvurularda vergi daireleri sözleşme örneklerini isteyince işler karıştı” açıklamasını yaptı. Bu arada özellikle de daha önce sigortasını başka bir sigorta şirketine devredenlerde de sözleşme sorunu yaşandığı ortaya çıktı.

Sigorta şirketleri evrakları teslim ediyor

Sigorta şirketleri gerekli evrakları müşterilerine kolayca temin ettiklerini açıklarken, vergi dairelerindeki başvuru sayısı da hızla artıyor.

Bilindiği üzere davalardan bunalan Maliye Bakanlığı bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılanlardan kesilen yüzde 15’lik stopoj yani gelir vergisinin geri ödenmesine karar vermişti. Konuyla ilgili Bireysel Emeklilik'ten erken ayrılanlara vergi iadesi müjdesi yazımızı da inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz. Siz de BES'ten erken ayrılandansanız ayrıldığınız şirketten gerekli evrakları temin edip Vergi Dairesi'ne başvurarak stopaj kesintinizi geri alabilirsiniz. İlgili yazımızı okuyarak başvuruyla ilgili gerekli işlemleri öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN