• Anasayfa
  • Bilgi
  • BES stopaj iadelerini internetten sorgulayabilirsiniz

BES stopaj iadelerini internetten sorgulayabilirsiniz

tugbahacibayramoglu

BES stopaj ödemeleri için yapılan başvuruların 300 bin kişiyi geçtiği açıklandı. Ancak ödemeler henüz yapılmadı. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi, iade için başvuranların kesinlikle kendilerine ait hesap numarası vermesini istedi. Anne, baba, eş gibi yakınların hesap numaraları işleme konulmuyor.

Konuyla ilgili ciddi bir yığılma olduğunu belirten Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, “Ödemeler için kesinlikle kendi adınıza hesabınız olması gerekir, eş ya da anne baba adlarına hesabı olanlara ödeme yapamıyoruz” açıklaması yaptı. Bu arada Büyük Mükellefler Dairesi, resmi sitesinde başvurunuzla ilgili işlemleri online olarak takip edebilirsiniz. Ben de BES stopaj iadesi talebinde bulunan biriyim. Şu ana kadar herhangi bir iade almadım. Ancak internet sitesinden sorgulamamı yaptım ve evrak kaydıma ulaştım. Dilerseniz siz de http://www.bmvdb.gov.tr/besekran/ adresine kimlik numaranızı girerek sorgulama yapabilirsiniz.

 

İçindekiler

Vergi borcu olanlar dikkat!

İadelerin yapılmasında Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nin bile yetersiz kaldığı ve Maliyet Bakanlığı’ndan ek personel istendiği vurgulandı. 2007 yılından önceki dilekçelerin işleme alınmadığı ve vergi borcu olanların da borçlarının bu stopoj gelirlerinden düşeceği öğrenildi. Dilerseniz yukarıda belirttiğim adrese girerek hem dilekçenizin işleme konup konmadığını hem de vergi borcunuz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yeni sistemde yüzde 25 devlet katkısı var

Yeni sistemde BES’e dahil olanlara devlet yüzde 25 katkı payı veriyor. Ancak ana paradan kesinti yapılmıyor. Bu arada yeni BES sistemindeki devlet katkısı ödemeleriyle ilgili ayrıntıları BES devlet katkıları 1ay içinde hesaba geçiyor başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN