Nihayet Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) stopaj iadelerinin ödemelerine başlandı. Maliye Bakanlığı bugüne kadar alınan 369 bin 300 başvurudan 37 bin 583 kişiye ödeme yapıldığını açıkladı. Hemen hatırlatalım hala başvurmadıysanız BES stopaj iadeleri için son başvuru tarihi 29 Ağustos.

Bu satırlarda çok yazdık sizlerden de konuyla ilgili pek çok soru ve yorum aldık. Maliye Bakanlığı’nın BES stopaj kesintisi ödemelerinin yapılması talimatından sonra ödemeler bir türlü yapılmaya başlanmamıştı. Nihayet dün Maliye ödemelerin yapıldığını açıkladı.

İçindekiler

İnternetten sorgulayabilirsiniz

Siz de benim gibi hala stopaj iadesini alamamışsanız BES stopaj iadelerini internetten sorgulayabilirsiniz başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vergi borcunuz varsa kesiliyor

Maliye Bakanlığı, BES stopaj iadesi ödemelerinin yapıldığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nde personel artırımı yapıldığını ve ödemelerin yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı. Bu arada eğer vergi borcunuz vs. varsa stopaj iadenizden kesiliyor. Öncelikle sizin stopaj iadeniz inceleniyor sonra vergi borcunuza bakılıyor. Eğer bir sorun yoksa kesinti sizin verdiğiniz hesap numarasına yatırılıyor.

Son başvuru 29 Ağustos

Unutmayın son başvuru tarihi 29 Ağustos. Bu arada iade işlemleri artık kolaylıkla yapılıyor. Bireysel Emeklilik yaptırdığınız şirketi arıyorsunuz iade işlemi yapacağınızı söylüyorsunuz onlar size bir form dolduruyor o formu doldurarak iadeli taahhütlü bir şekilde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne gönderiyorsunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN