İçindekiler

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılanların sayısı yılın ilk 6 ayında geçen yıIın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 3 milyon 688 bin 127 kişiye ulaştı.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerinden derlenen bilgilere göre, haziran sonu itibarıyla sistemde biriken fon tutarı 23 milyar liraya çıktı. Fon tutarı geçen yılın haziran ayı sonundan itibaren yaklaşık 6 milyar lira artış gösterdi. Bu yılın ocak-haziran döneminde sisteme katılanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı ve 3 milyon 688 bin 127 bin kişiye yükseldi.

Katılımcıların yarısı genç nüfus

Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre BES katılımcılarının neredeyse yarısı yüzde 43'ü 18-34 yaş arası gençlerden oluştu. 56 yaş üstü katılımcılar ise yüzde 4.89'de kaldı. Bu yılın başında uygulanmaya başlanan devletin sisteme yeni katılanlar için yüzde 25 katkı payı uygulaması da katılımcı sayısındaki artışta etkili oldu.

Devlet 482 milyon lira katkı sağladı

Buna göre geçen yılın ilk 6 ayında sisteme 202 bin 636 yeni katılım gerçekleşirken, bu yılın aynı döneminde katılanların sayısı 559 bin 997 kişi oldu. Devletin sağladığı katkının tutarı da 482 milyon lira oldu.

Yeni BES özellikle devlet katkısının yüzde 25'e yükselmesi sebebiyle ilgi görüyor. Örneğin aylık 200 liralık bir ödeme yapıyorsanız bunun yüzde 25'ini yani 50 TL'sini geri alabiliyorsunuz. İş yerinize BES dekontlarını vererek sizin verginizden 50 TL'lik bir payın hesabınıza yatmasını sağlıyorsunuz. BES ile ilgili ayrıntıları Yeni BES hakkında merak ettikleriniz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar