Bireysel Emeklilik Sistemi’ni eski haliyle bile sonuna kadar desteklerken, uygulamaya konulması planlanan teşviklerle BES’in vazgeçilmez yatırım araçları listesine girmeye aday olacağını şimdiden hissedebiliyorum. Kanımca bireysel emekliliğe dâhil olmayan kalmayacak. Birazdan yenilikleri de anlatacağım ama bana göre sistemin tek başına geleceğe yönelik tasarrufu teşvik etme misyonu bile yeterince cezbedici…

BES sayesinde her ay elektrik faturası öder gibi bir kenara para ayırabiliyorsunuz. Bunu tek başınıza da yapabilirsiniz ama sisteme dâhil olduğunuzda tasarrufa ayırdığınız miktar, otomatik olarak gider kalemleriniz arasında yerini alıveriyor. Zaten olması gereken de bu: Geleceğe şimdiden ve çalışırken yatırım yapmak. Üstelik dilediğiniz zaman paranızı çekebilme esnekliği sunulsa da, bilinçaltında bir şeyler bizi engelliyor. En son başvurulacak yer bu fon! Ne de olsa emeklilik parası. Bu da başka bir cazibesi…

Kimileri yatırılan paranın daha iyi yönetilebileceğini söylüyor, kimileri ise kesintilerden rahatsız. Doğruluk payı yok değil ama tasarrufa teşvik misyonu bence hepsinin önüne geçiyor.

Hazırlanan yeni tasarruf teşvik paketi daha çok kişinin sisteme dâhil olmasını hedefliyor. Bakın neler var;

BES’e dâhil olanı devlet bu kez doğrudan ödüllendirecek. Bireysel Emeklilik yatırım hesabınıza katkı payınızın %25’i kadar bir katkı payını da devlet ekleycek. Devletin emeklilik hesabınız için yatıracağı bedel için belirlenen üst sınır ise yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i kadar. Daha önce, çalışanlar bunu vergi indirimi şeklinde alıyordu ama artık ev hanımları gibi çalışmayan kesim de bu teşvikten faydalanabilecek. Üstelik eski sistemde vergi indiriminden faydalanan BES katılımcı oranı sadece yüzde 35 idi. Bir başka deyişle teşvikten yeterince faydalanılmıyordu. Yeni teşvik uygulaması her katılımcıya eşit hak sunarken, evrak takip işini de çalışanların üzerinden alacak.

Bir diğer önemli değişiklik ise sistemden ayrılma ya da emeklilik esnasında kesilen vergilerde yapıldı. Daha önce sistemde birikmiş para üzerinden yapılan vergi kesintileri artık sadece getiri üzerinden yapılacak. Eski sistemde devlet yatırım aşamasında sağladığı vergi avantajının bir kısmını çıkarken alıyordu. Şimdi ise her yatırım aracında olduğu gibi sadece yatırılan paranın kazancı üzerinden kesinti yapılacak. Bu da birikim tutarlarını olumlu yönde etkileyecek olan bir diğer önemli teşvik!

Nisan ayı itibariyle BES katılımcı sayısı 3 milyona yaklaşmış durumda. Toplam birikim ise 16 milyar TL civarında. Yeni teşvik sistemi ile katılımcı sayısının artması bekleniyor. Yeni sistemin uygulamaya geçmesinin ardından 3 aylık bir geçiş süresi olacak. Üç ayın sonunda eski katılımcılar dâhil tüm BES katılımcıları yeni sistemle devam edecek.

Bu yazıyı şimdiden bir kenara not alın ve gelişmeleri takip edin. Henüz yapmadıysanız bütçenizde emekliliğiniz için mutlaka bir yer açın! Minimum tutarla da olsa sisteme dahil olmanızda fayda var.

Yazar : Betül Sungurlu


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN