Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintilerinin iadesi için son başvuru süresinin 29 Ağustos olarak açıklandı. Ancak başvuranlar hala paralarını alamamaktan şikayetçi. Sistemden 10 yılını tamamlamadan veya 56 yaşını doldurmadan ayrılanlara anaparalarından kesilen yüzde 15’lik stopajın geri verilmesi kararlaştırılmıştı. Kesintilerini almak için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na başvuranlar, paralarının ne zaman ödeneceğine dair bir yanıt alamamaktan şikayetçi.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne başvurmak gerekiyor

Mağdurlardan biri de benim. İki aydan fazla bir süre önce başvuru dilekçemi göndermeme rağmen henüz bir yanıt alamadım. Hatta iadeli taahhütlü yaptığım başvuru belgesinin alındığına dair belgeyi bile 3 hafta sonra alabildim. Konuyla ilgili Enuygun.com’a da sık sık sorular geliyor. Şunu söyleyebiliriz. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigortası Geri Ödemeleri başlığıyla bir açıklama yaparak ödemelerin 23 Ekim 2012 tarihinden itibaren yapılmaya başlandığını duyurdu.

 

İade işlemleri yıl sırasına göre yapılıyor

Duyuruda, iade işlemlerinin sıralamasında her aya ait başvuruların kendi içinde yıl ve başvuru sırasına sokulması esasına riayet edildiği belirtilerek, ''Dairemize ulaşan başvurular ulaşma sırasına göre evrak kayıt numarası almaktadır. Bir aylık dönemler itibariyle evrak kayıt numarası verilen dilekçeler, iade işlemlerinin yapılacağı serviste yıl sırasına sokulmakta önceki yıllardan başlamak üzere ve aynı yıl içinde evrak kayıt sırasına uyularak gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir evraka ödeme sırasının hangi tarihte geleceğini tespit edebilmek ise mümkün değildir'' denildi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.