BES fonlarınızı kontrol etmeyi unutmayın

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye’de 4 milyonu aşkın Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) katılımcısı var. Katılımcı sayısı da sürekli artıyor. %25’lik devlet katkısı hiç şüphesiz BES katılımını teşvik ediyor. BES’i seçenlerin en büyük sebebi de hem bu devlet katkısından faydalanmak hem de birikim yapmak.

Yılda 4 kez fon değişimi

Pek çok arkadaşım ve ben de bu amaçla BES başvurusu yaptım. 3 yıldan fazla da sigortamı sürdürdüm. Bir süre sonra BES’ten çıkma kararı aldım ve o süreçte fark ettim ki aslında birikimlerim hiç de başarılı fonlarda değerlendirilmemiş. Halbuki yılda 6 kez fon dağılım oranını yılda 4 kez de emeklilik planını değiştirebilirsiniz. Takasbank’tan kontrol ettirin BES birikimleriniz hisse senedi, fon, faiz getirisi gibi farklı alanlarda değerlendiriliyor. Ancak sizin de sigorta şirketinin yatırımlarını denetlemeniz şart. Bazı şirketler bu konuda çok başarılı olamayabiliyor. BES katılımınızın durumunu dilerseniz şirketin kendi adresi üzerinden ya da takasbank üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 

Benim fonlarım başarılı değildi

Unutmayın yılda birkaç kez yapacağınız bu kontrol kazancınızı daha da çok arttıracaktır. Örneğin benim fonlamamda hisse senedi çok az alınmıştı oysa ki o yıl İstanbul Borsası çok büyük değer artışı yaşadı. Eğer ben fonumu değiştirseydim kazancım daha çok artacaktı. Halbuki 3 yıl sonunda yatırdığım para kadarını alabildim. Bu durumdan rahatsız olunca da konuyu sizlerle paylaşmaya karar verdim.

%25 devlet katkısı

Bireysel emeklilik katkı paylarının %25’i vergi mükellefi olup olunmasına bakılmaksızın devlet katkısı olarak ödeniyor. Katılımcının emekli olması için ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalması ve 56 yaşını tamamlaması gerekir. Sistemde 10 yıl kalanlar %10, 10 yıldan az kalanlar ise %15 stopaj kesintisi öder.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar