Uzun zamandır gündeme getirdiğimiz Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkıları ödeniyor. Ocak 2013’te devreye giren ve yüzde 25 devlet katkıları 4 aydır hesaplara geçmemişti. Konuyla ilgili zaman zaman yazılar yazdık. Katkıların bir an önce hesaba geçmesi gerektiğini vurguladık. Nitekim yüzde 25’lik devlet katkısı 30 Nisan itibariyle hesaplara geçmeye başladı.

30 Nisan’da hesaplara geçti

Ocak ayının devlet katkıları 30 Nisan’da hesaba geçerken, Şubat ve Mart ayı ödemeleri ise dün yatırılmaya başlandı. Ancak katkıların ödenip ödenmediğini hesaplarınıza girerek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yeni BES sistemiyle ilgili ayrıntıları ise Yeni BES hakkında merak ettikleriniz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Fonunuzu kontrol edin

Enuygun.com olarak BES hesaplarınızı mutlaka kontrol etmeniz hatta sık sık kontrol etmenizi öneriyoruz. Çünkü uygulamayı sadece sigorta şirketlerine bırakırsanız zararlı çıkabilirsiniz. Fonlarınızı gelirinizdeki artışı düzenlik takip edin.

Yılda 4 kez emeklilik planı değiştirebilirsiniz

  • Katılımcı olarak yılda 6 kez fon dağılımı ve 4 kez emeklilik planını değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
  • Katılımcılar emeklilik hesaplarındaki birikimlerini şirkette en az 2 yıl kalmak şartıyla başka şirketten aktarımla düzenlenmiş sözleşmelerini ise şirkette en az 1 yıl kalmak şartıyla başka bir emeklilik şirketine aktarabilir.
  • Emeklilik sözleşmesi süresi içindeki katkı palı ödemeye ara verebilirsiniz.
Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.