Bedelli askerlik kredisini nasıl seçmelisiniz?

dincerkeskinpala

Son günlerin merakla beklenen konusu bedelli askerlik ile ilgili detaylar bugün açıklandı. Tahmin edildiği gibi 30 yaşından gün alanların yararlanabileceği uygulamanın bizi ilgilendiren kısmı, bedeli oldu haliyle. Bedelli askerlik kredisi için belirlenen bedel, 30 bin TL ödemek zorundalar. Taksitli ödeme için, ilk 15 bin TL peşin, geri kalan kısmı ise 6 ay içinde ödenebilecek. Yani 15 bin TL’lik kısım peşin olarak alınacakken, geri kalan 15 bin TL’lik kısım ise 6 eşit taksitte toplanacak. Aylık 2.500 TL’lik taksitle 6 ay sürede ödeme yapılacak.

Bedelli askerlikten yararlanabilecek 460 bin kişinin olduğu belirtilirken, başvuru sırasında paranın yarısını ödeyen kişilerin, diğer taksidi belirlenen süre zarf aralığında ödeyemeyen kişilerin bedelli askerlikten yararlanma hakkı kaybolmuş olacak.

Türkiye’deki demografik özelliklere baktığımız zaman, bedelli hakkından yararlanabilecek 460 bin kişiden kaç kişinin 30 bin TL ücreti ödeyebileceği konusunda ciddi soru işaretleri doğuyor. 30 yaşını yeni aşmış ve üstü kişilerden yüzde kaçının 30 bin TL’lik bir birikim yapabildiği hakkında az çok tahminimiz oluyor. Bu nedenle bedelli askerlik kredisi koşullarını karşılaştırmak zorunluluğu var.

Bunu bilen bankalar da, ellerini çabuk tuttular ve taslak hazırlanmadan planlarını yaptılar. Tasarının meclise sunulması ile beraber bankalardan bedelli asker kredisi koşulları açıklanmaya başlandı.

Bankaların ‘bedelli askerlik kredisi’ şartları neler?

Garanti Bankası, bedelli askerlik kredisinin şartlarını duyurdu. Buna göre banka, 500TL ile başlayan, sonraki yıllar bireylerin ödeme gücünü zorlamadan artan taksitlerle alabileceği bir kredi hazırlamış. Garanti bankası dosya masrafı ödememe imkanı ya da %1,42 faiz oranı ile düşük masraflı kredi kullanma şansı veriyor.

Garanti Bankası, 30.000 TL bedelli askerlik kredisi, % 1.46 faiz ve 60 ay vadeyle dosya masrafsız kredi sunduğunu açıkladı. Bu şartlarda kredi almak isteyen kişiler aylık 812 TL ücret ödeyecek. Dosya ve kredi masrafı almayan banka, 245 TL civarında bir sigorta-vergi tutarı yansıtacak. Bu şartlarda % 21.40 oranında bir maliyet olacak. Yaklaşık 48 bin TL tutarında bir geri ödeme olacak.

Bankanın bir diğer alternatifi ise 500 ve 700 TL ile başlayan, her yıl sonunda 150 TL dolayında aylık ödeme tutarının artması ile devam eden 60 aylık süreçte toplam maliyet oranı % 21.33 oluyor. Bu ödeme koşulunda da 50 bin TL’yi bulan toplam geri ödemeye yükümlü kalacaklar.

Şekerbank, bedelli askerlik kredisi için 3-12 ay vadede kredi faiz oranını % 1,30, 13-60 ay vadedeki faiz oranını ise % 1,40 olarak belirledi. Şekerbank’tan bedelli kredisi kullanmak isteyenler ayrıca 300 lira dosya masrafı ödeyecek.


Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Önce TEB Şubesi Sonra Askerlik Şubesi” kampanyası ile bedelli askerlik yapacaklara özel, %1.40 faiz imkanı ile 36 ay vadeli kredi sunacağını açıkladı. Bedelli askerlik için ihtiyaç duydukları krediyi TEB’den alanlar, ödemelerine 3 ay ertelemeli başlayabilecek. TEB, söz konusu kampanya dahilinde dosya masrafı almıyor.

Denizbank, bedelli askerlik kredisi hizmetinden faydalanmak isteyen asker adaylarına 60 aya varan vade seçenekleriyle, masrafsız ve 3 ay ertelemeli kredi imkânı sunuyor. Banka oranlar ve rakamlar hakkında henüz açıklama yapmazken, Perakande Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, asker adaylarının nakit ihtiyacının da yoğun olduğunun düşünüldüğü ve kredilerini masrafsız kullanabileceğini, böylece askerlik hizmetini yaptıkları dönemde ve sonrasında ödeme sıkıntısı yaşamamaları için ürünümüzü 60 aya varan vade seçenekleriyle, 3 ay ötelemeli olarak sunmayı planladıklarını söyledi.

Görünen o ki bedelli askerlik kredisinden faydalanmak isteyen kişiler, banka kredisine başvurmak isteyeceklerdir. Ancak 60 ay vadede ödemek isteyecekler için 50 bin TL’ye çıkan geri ödeme sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle 12-18 ay içerisinde ödeme koşulu ile 34 bin TL civarında bir geri ödemeye razı olmak daha avantjlı olacaktır.
 

 

Uzman Yazarlar