Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un hesaplamalarına göre bedelli askerlik kredisine başvuracak kişinin aylık gelirinin en az 2.500 TL olması gerekiyor.  Seçilecek kredi vadesine göre bankadan kabul görebilecek minimum aylık gelir miktarının 5.500 TL’ye kadar çıkabileceği ve yine vadeye göre bedelli askerliğin bedelinin 50 bin TL’ye ulaşacağı hesaplanıyor.

Bedelli askerlik uygulaması devlet haricinde bankalara da gelir getirecek. Bu sebeple bedelli askerlik kredisiiçin bankalardan ön çalışmalar yapıldığına dair haberler geliyor. Yaklaşık olarak 460 bin kişiyi ilgilendirmesi beklenen bu uygulamadan faydalanmayı planlayanların bir kısmı bu bedeli kendi tasarruflarıyla,  bir kısmı yakınlarına borçlanarak, bir kısmı da bankalardan kredi çekerek karşılayacak. Bankalara kredi başvurusunda bulunacakların ise sadece yaş değil, aylık gelir miktarı gibi başka şartları da tutturması gerekecek.

Bedelli askerlik uygulamasına başvuracak kişilere sunulacak kredinin sadece isim değiştireceğini ve faizlerin piyasadaki ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yakın bir oranda sunulacağını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “İhtiyaç kredilerinde ortalama olarak faizler şu anda aylık %1.40 civarında şekilleniyor.

1 ile 5 yıl arasındaki seçilecek bir vadedeki kredinin aylık taksitleri ise 2.800 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Bankalar, kredi onay için aylık taksitlerin ortalama olarak kişinin gelirinin en az %30-50 civarında olmasını bekler.  Uzun vadeli krediler için bu oranın düşük olması tercih edilirken kısa vadede biraz daha yüksek oranlar kabul görebilir. www.enuygun.com üzerinden yaptığımız hesaplamalara göre, bu krediye başvuracak kişinin, bankalar tarafından kabul görebilecek asgari aylık gelirinin 2.500-5.500 TL arasında değişmesini bekliyoruz. Elbette gelir seviyesi kredi kabul için tek kriter olmayacak, kişinin mevcut borç bakiyesi, kredi geçmişi de değerlendirmede önemli olacaktır”, dedi.

5 yıl vadede bedelli askerliğin bedeli 50 bin TL’ye çıkıyor.

Nakit parası olmayıp kredi ile bedelli askerlikten faydalanacak kişiler ayrıca faiz ve masraf bedeli ödemek zorunda kalacak.  Bu bedel ise 30 bin TL bir kredi için 1-5 yıl arası vadeler arasında 3.500 TL ile 20 bin TL arasında değişiyor. Bir başka deyişle,  kredi ile bedelli askerliğin bedeli 33.500 TL’den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Sungurlu “Maliyetleri düşürmenin tek yolu ise bankalar arası faiz ve masraf karşılaştırması yaparak en uygun krediyi seçmek olacak”, dedi. Bunun için www.enuygun.com/kredi/bedelli-askerlik-kredisi sayfasında gerekli güncel bilgilendirmeyi sürekli yapıyor olacağız”, dedi.

Bedelli için maksimum 3 yıl vade öneriliyor!

Kredilerde belirli bir vadeden sonra aylık taksitler arasında çok fazla farklılık olmayacağına da değinen Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “Bu sebeple aylık 1.000 TL civarında taksit ödemeyi planların vade tercihinin en fazla 36 ay olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu vadeden sonra taksit tutarları çok az değişiyor”, dedi.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.