Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamalara göre bedelli askerlik hakkından faydalanmak için şu ana kadar 22 bin 571 kişi başvuru yaptı.  Toplamda 100 bin kişinin bu haktan faydalanacağı tahmin ediliyor.  Başvuru için belirlenen tarih ise 15. Haziran.2012’de son buluyor! Yani geriye sadece 45 gün kaldı.

Bedelli askerlik hakkından yararlanmak isteyenlerin ödemesi gereken tutar toplam 30 bin TL! Bu tutarın tamamı başvuru tarihinde ödenebildiği gibi dileyen yarısını başvuru sırasında kalan kısmını da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ödeyebiliyor.  Yani başvurabilmek için 15 bin TL’nin hazır olması, kalan 15’bin TL’nin de başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde oluşturularak tek bir seferde ödenmesi gerekiyor.

Bedelli askerlik hakkından faydalanmak isteyen ama ödeme yaparken zorlanabilecekler için bankalar “Bedelli Askerlik Kredileri” adı altında krediler sunuyor. Öte yandan, ihtiyaç kredileri de bedelli askerlik için kredi çekmek isteyenlere alternatif oluşturuyor.

İçindekiler

Bedelli için ayda 800 TL

İhtiyaç kredileri ile bedelli askerliğin bedeli, bankadan bankaya değişmekle birlikte masraflar ve faizler de eklenince 60 ay vadede yaklaşık olarak 48 bin 500 TL ile 52 bin 500 TL arasına çıkıyor. 36 ay vadede ise 40 bin ile 43 bin TL arasında değişiyor.

30 bin TL’yi 60 ay vadede ödemek isteyenlerin ödeyeceği aylık taksit tutarı 800-900 TL aralığında, 36 ay vadede ödeyecekler için ise 1000-1200 TL aralığında şekilleniyor. Her kredi başvurusunda olduğu gibi bedelli de bankalar arası karşılaştırma yapanın kazancı 3-4 bin TL’ye varıyor.

Bedelli Askerlik ya da her türlü ihtiyacınız için kredi şartlarını https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac adresinden öğrenebilirsiniz.

Bedelli askerlik başvurusu ile ilgili diğer bilgiler;

  • Başvurular askerlik şubelerine ya da cumhuriyet savcılıklarına şahsen yapılabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise konsolosluklara başvurabiliyor.
  • Bedelli askerlik hakkından 31. Aralık.1982 doğumlular ve daha yaşlı doğumlular yararlanabiliyor.
  • Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olmak da şartlardan biri. Şu an askerlik yapanlar ya da kısmi yapmış ve sağlık nedeniyle ertelenmiş olanlar başvuramıyor.

Daha önce bedelli ya da dövizli askerlik için başvuruda bulunmuş olanlarda da aranan şart aynı. Temel askerlik eğitimi almış olanlar fiilen askerlik yapmış kabul edildiklerinden bedelli askerlik hakkında faydalanamıyor. Temel askerlik eğitimi almayanlar ise faydalanabiliyor.

Yazar : Betül Sungurlu


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN