Bebek için hazırlık duygusal değil finansal!

mugekanbay

Şu an bir bebek bekliyor olabilirsiniz ya da bir bebek için hazırlık halinde olabilirsiniz. Bu hazırlık planı bir ila beş yıllık süreçte kalkınma programınızı kapsıyor olabilir ya da süprizli bir biçimde bebeğiniz yolda olabilir.

Ebeveynler, olmayı planlayanlar hep birlikte derin bir nefes alalım ve maliyet hesaplarına bakalım! Amerikada yapılan doğumdan 17 yaşına kadar bir çocuğun aile bütçesine götürüsü 221 bin dolar civarında hesaplanmış. Araştırmalarımızda, Sabah ekonomi servisinin araştırmasına göre bizde de bir çocuğun üniversite mezuniyetine kadar ailesine maliyeti 300 bin TL imiş.

Bu iki araştırmanın da ortak katmanları, ailenin barındığı eve dair masraflar, sağlık ve eğitim imkanları, beslenme, giyim ve eğlence harcamaları.

Bu tablo canınızı sıkıyorsa, size bir kaç önerimiz var:

İçindekiler

En az 30 bin tl birikiminiz var mı?

Hamilelik sürecinizden itibaren sigortanız var ise, maddi sıkıntıları aşarak sağlık kontrollerinizi rahatça sürdürebilirsiniz. Bebeğiniz, sizin sigortanıza hemen dahil olamasa da hastane masraflarınızı önceden bu durumu göz önünde bulundurarak hastane yetkilileri ile görüşüp her şeyin normal ilerlemesi halinde karşınıza çıkacak masraf listesini görebilirsiniz. Halihazırda böyle bir birikiminiz yoksa ihtiyaç kredilerini gözden geçirmek faydalı olabilir.

Kazandığınız paranın %10'unu biriktirebiliyor musunuz?

Bebek planınız olsa da olmasa da aslında kazancınızın %10'unu biriktirebiliyor olmak çok önemli. Bunu kendi rızanızla yapamıyorsanız, çalıştığınız bankada açtıracağınız bir vadeli hesap ve maaş hesabınızdan otomatik transfer talep etmek birikiminiz için büyük bir adım olacak.

Aileniz size çocuğunuzun bakımında yardımcı olabilecek mi?

Çalışan bir anne için bebeğinin yanında kalabileceği maksimum süre 6 ay. Bu süreyi, eski izinler, hamilelik sırasında kullanılmamış ücretli izinler ile birleştirmek mümkün. Ancak çalışma vakti geldiği zaman uzunca bir süre en önemli gider kalemi, bakıcı masrafı olacak. Bu noktada aile yakınlarınızdan bu konuda güvenebileceğiniz ve istekli birileri olması önemli. Yardım istemekten çekinmeyin ve teklif edilen yardımı doğru bir biçimde reelleştirerek kullanın.

Bebeğinizin giyim, yeme-içme, uyuma, beslenme malzemelerini kim alacak?

Anneleri kendine mıknatıs gibi çeken dünya sevimlisi bu malzemelerden sahiden önemsediklerinizi belirleyin ve gerisini bırakın sevdikleriniz, aileniz sizin için halletsin. İmece usulü çalışma her zaman bereketlidir. Bir bakmışsınız bebeğinizin hiç bir eksiği kalmamış. Hem ona bir şeyler almak için aceleci davranmayın uzun süre birlikte olacaksınız... Alışveriş sırasında sakin kalmak artık daha da zor olacak biliyoruz ancak bütçenize gedikler açmamak için dikkatli davranmaya devam edin!


mugekanbay
Müge Kanbay
118 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar