BDDK, taksitli hediye kartını kaldırıyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartları ve kredilerle ilgili yeni bir düzenleme taslağı daha yayınladı. 1 Şubat’ta yürürlüğe giren ve oldukça tartışılan taksit sınırlaması düzenlemesinden sonra yapılan bu yeni tasarıda da sert tedbirler alınması planlanıyor. Buna göre BDDK, hediye kartı, hediye kredisi gibi kredileri kaldırmayı, ücretsiz kredi kartını zorunlu hale getirmeyi ve 5.000 TL’ye kadar kredi kartı limitlerinde kart ücretini 25 TL ile zorunlu tutup yeniden yapılandırma ücretini kaldırmayı planlıyor.

 

BDDK’nin Ocak ayında yaptığı yeni kredi kartı yasal düzenlemesinden sonra dün yayımladığı kredi ve kredi kartlarıyla ilgili yasal düzenleme de çok tartışılacağa benziyor. Bazı açılardan vatandaş adına olumlu bazı açılardan da hoşlanmayacağı düzenlemeler var.

Kredi tahsis ücreti 500 TL'yi geçemeyecek

BDDK’nın dün resmi internet sitesinde yayınladığı düzenlemeye göre tüketici ve konut kredilerinde tahsis ücreti 500 TL’yi geçemeyecek. Bankalar ayrıca istihbarat ücreti gibi ücretler istenmeyecek. Kredili mevduat hesabı ya da kredi kartından nakit çekim ücreti alınmayacak. Konut kredilerinde genelde masraf daha çok alınıyor. Bu masraflar 500 TL ile sınırlandırılırken yeniden yapılandırma ücretinin de kaldırılması planlanıyor.

Hediye kartına son

Kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeler var. Buna göre son aylarda çok rağbet gören ve taksitli cep telefonu düzenlemesini delen taksitli hediye kartına da düzenleme geliyor. Somut bir mal olmadan taksit uygulanamaz hükmü yer aldı. BDDK yetkilileri, bu düzenlemeyi görüşe açtığını bazı maddelerde belki değişiklik yaparak tasarıyı yakın zamanda yürürlüğe koyacaklarını açıkladı. Bir kez daha hatırlatalım BDDK bu değişiklikleri yapmayı planlıyor ancak kesin bir şey yok. Tepkilere göre düzenlemede bazı değişiklikler yapılabilir. Değişiklikleri Enuygun.com olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar